Nowy numer 2/2021 Archiwum

Powód do wielkiej dumy

Kościół parafialny w Szalowej został wpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii.

Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP 11 nowych obiektów na listę pomników odbyła się 23 listopada. Tekst rozporządzenia nadającego kościołowi parafialnemu w Szalowej tytuł Pomnika Historii z rąk A. Dudy odebrał proboszcz szalowskiej parafii ks. Mieczysław Górski.

Prezydent podczas swojego wystąpienia tłumaczył, jak istotne są obiekty na tej liście. – Są ważne dla budowania pewnego obrazu naszej pamięci historycznej, a także polskiej tradycji i kultury, a zatem rozwoju Rzeczypospolitej na przestrzeni 1050 lat jej istnienia – mówił prezydent Duda. – Są wielkim świadectwem naszej historii, tradycji, w wielu przypadkach rozwoju architektury światowej i są na pewno powodem do naszej wielkiej dumy – dodał.

Powód do wielkiej dumy   Kościół parafialny w Szalowej - Pomnik Historii Archiwum parafii w Szalowej Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Szalowej jest jedną z najcenniejszych drewnianych świątyń na terenie Polski, a zarazem najbardziej charakterystycznym reprezentantem barokowych tendencji architektonicznych w polskich kościołach drewnianych XVIII w. Poziom wystroju kościoła stawia go wśród najcenniejszych zabytków epoki.

To zabytek, który zachował się od czasów budowy w prawie niezmienionej formie. Na cenne wyposażenie kościoła składa się ołtarz główny i 6 ołtarzy bocznych: drewniane, późnobarokowe, kolumnowe z dekoracją rokokową; jeden boczny z otoczonym kultem obrazem św. Jana z około 1640 roku; chrzcielnica z czarnego marmuru, ambona wraz z galeryjką kolatorską, XVII-wieczny obraz Veraicon pod belką tęczową, chór muzyczny, a nawet konfesjonały i ławki.

Piękne jest także otoczenie kościoła ogrodzone masywnym kamiennym murem, w którego obrębie stoją od północy – barokowa kaplica Miłosierdzia Bożego z 1739 roku oraz od południa – XIX-wieczna murowana arkadowa dzwonnica.

Powód do wielkiej dumy   Charakterystyczna rzeźba patrona kościoła św. Michała Archanioła, pogromcy szatana Archiwum parafii w Szalowej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama