Nowy numer 4/2021 Archiwum

Niebo się z was cieszy przejdź do galerii

Dekanat starosądecki ma 122 nowych lektorów. 24 listopada w kościele św. Elżbiety błogosławieństwa udzielił im bp Leszek Leszkiewicz.

– Dzisiaj o was mówi się w niebie. I biskup nie mówi tego, by wam sprawić przyjemność, ale to wy, zostając lektorami, sprawiliście wielką radość Panu Bogu – mówił na zakończenie uroczystości bp Leszkiewicz.

W homilii zachęcał chłopców do walki o świętość serc. – One powinny być świątynią dla Boga, nie budujcie w nich ołtarzyków dla bożków. Największą radość odkryjecie, żyjąc w łasce uświęcającej – mówił bp Leszek.

– Nie próbujcie przekupić Pana Boga dobrym uczynkiem jednym czy drugim, żeby pokazać, że nie jesteśmy tacy źli. Najważniejsze jest, by w naszych sercach mieszkał Pan Bóg, wszystkie inne rzeczy są drugorzędne – dodał.

Upominał, by nigdy nie łapali lekcjonarza w biegu, ale by byli pierwszymi, którzy zrozumieli słowo, które będą wiernym czytać. Zachęcał do codziennego czytania Pisma Świętego, przypomniał o prośbie, jaką do młodych skierował papież Franciszek, by kupili sobie mały egzemplarz Pisma Świętego z jedną Ewangelią i się z nim nie rozstawali. – Bez dialogu ze Słowem, bez rozmowy z Nim, nie zasmakujemy prawdziwego chrześcijaństwa – mówił biskup.

Przypomniał o zobowiązaniu do dawania świadectwa bycia chrześcijaninem w codziennym życiu. – Wasze rodzeństwo, rodzice, babcia, dziadek – oni pierwsi powinni zobaczyć, że jesteście ludźmi, którzy zakochali się w Jezusie Chrystusie, że jesteście tymi, przez których mówi Pan Bóg, i to słowo was zmienia, a potem też koleżanki, koledzy czy nauczyciele. Każdy, kto na was popatrzy, nie powinien mieć żadnej wątpliwości, że to dobrze, że jesteś lektorem i nie dziw się, że od ciebie będzie się więcej wymagać – zauważył hierarcha.

Niebo się z was cieszy   Uroczystości przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz Beata Malec-Suwara /Foto Gość Biskup dziękował rodzicom za chrześcijańskie wychowanie, kapłanom za obecność, przygotowanie chłopców do bycia lektorami, ale i każde ich duszpasterskie działanie. Udzielił błogosławieństwa w sumie 122 lektorom z wszystkich parafii starosądeckiego dekanatu.

Niebo się z was cieszy   Poświęcenie alb lektorskich Beata Malec-Suwara /Foto Gość Najwięcej nowych lektorów ma parafia Podegrodzie – 26. Ich liczba w sądeckiej parafii św. Elżbiety powiększyła się z 20 do 32 chłopców.

W starosądeckim dekanacie kurs jest organizowany co 2 lata. Uczestniczą w nim najstarsi ministranci, a więc uczniowie klas VI i VII oraz II klasy gimnazjum.

– W naszej parafii to dosyć naturalne, że starsi ministranci podejmują kolejny etap posługi przy ołtarzu i zostają lektorami. Dokonuje się to płynnie. Dylemat dotyczy raczej jedynie tego, czy ktoś potrafi na tyle dobrze czytać i czy podoła czytaniu słowa Bożego. Traktują tę swoją nową posługę lektorską więc jako awans, docenienie ze strony Kościoła – mówi ks. Dominik Furgał, moderator kursu.

W jego prowadzenie włączeni byli także księża prowadzący Liturgiczną Służbę Ołtarza w poszczególnych parafiach i panie polonistki.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama