W Siedlcu należącym do parafii Chełm odbyły się dwudniowe obchody 650-lecia tej królewskiej wsi. Okolicznościowy obelisk poświęcił abp Henryk Nowacki.
– Ponad sześć wieków mieszkańcy tej wioski budowali wspólne dobro. Ta budowa odbywała się wśród licznych trudności, które stwarzała sytuacja polityczna Polski. Pomimo nich wasi przodkowie wypowiadali się zawsze za trwaniem przy Kościele, przy Jezusie Chrystusie. W trudnych czasach rozprzestrzeniania się reformacji, zwłaszcza kawinizmu i wyznania ariańskiego, wieś nie uległa tym wpływom, pomimo że nie wszyscy potrafili obronić się przed atakiem protestantyzmu i reformacji – mówił 26 listopada do zgromadzonych na Mszy św. w Chełmie abp Henryk Nowacki.
W Siedlcu hierarcha poświęcił także okolicznościowy obelisk upamiętniający 650-lecie tej królewskiej wsi. Jej bogata historia związana jest m.in. z obecnością ta tym terenie rycerzy Bożego Grobu, którzy w Chełmie mieli swą siedzibę. Wywarli oni głęboki religijny wpływ na rozwój wiary mieszkańców także Siedlec.
Pomnik poświęcił abp Henryk Nowacki Beata Malec-Suwara /Foto Gość To, że poświęcenie pomnika znajdującego się w centrum wsi Siedlec odbyło się w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, według abp. Henryka Nowackiego, rysuje konkretny program na przyszłość jej mieszkańców.
– Jesteście odpowiedzialni za teraźniejszość i przyszłość, za to, co na co dzień robicie, niezależnie od tego, jakie funkcje pełnicie. Od was zależy, czy to królestwo Chrystusa będzie dalej rozwijało się i wzrastało dalej przez lata, dziesiątki i wieki – mówił arcybiskup.
Nawiązał do Europy, która odrzuca krzyż Chrystusa i odcina się od swoich korzeni. – W Polsce szanujemy krzyż. Krzyż króluje w naszym kraju, stawiany przy domach, w ogrodach, z krzyżem idziemy w pielgrzymkach, krzyże odsłaniamy na wzgórzach, aby Chrystus był obecny i towarzyszył naszemu codziennemu życiu – dodał arcybiskup, zauważając obecność krzyży także w Siedlcu.
– Tu górują dwa wzniesienia - Lisica i Ostra Góra, na których mieszkańcy wznieśli krzyże dziękczynne jako wyraz swojej wiary i pobożności. W 1910 roku na upamiętnienie 500-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem na wzgórzu Lisica, potem w 1936, a nowy w 1995. W 2016 postawiliście krzyż na Ostrej Górze, który upamiętnia z kolei 1050. rocznicę chrztu Polski. Pięknie. Jestem o was spokojny i dziękuję Bogu za wasz przykład i waszą wiarę, za wasz szacunek da krzyża. Chcecie żyć w objęciach krzyża Jezusa Chrystusa – dodał hierarcha.
Posłuchaj życzeń abp. Henryka Nowackiego dla mieszkańców Siedlca:
Życzenia abp. Henryka Nowackiego
Gość Tarnowski
Pani Janina Dziuba, najstarsza mieszkanka wsi, przecina w połowie wstęgę oplatającą obelisk Beata Malec-Suwara /Foto Gość Obelisk odsłonili najstarszy mieszkaniec wsi - pan Stefan Rzepka, i najstarsza mieszkanka wsi – pani Janina Dziuba. – Wspaniale się tutaj mieszka. Tu się urodziłam i spędziłam już prawie 96 lat. W wojnę została wywieziona na 6 lat na przymusowe roboty do Niemiec – mówi pani Janina Dziuba, która ma 95 lat, 5 dzieci, 14 wnuków i 18 prawnuków, a 19-ty w drodze.
Pomnik upamiętniający 650-lecie królewskiej wsi Siedlec w parafii Chełm Beata Malec-Suwara /Foto Gość Pomnik wykonał artysta Zygmunt Ból z Chełmu i przedstawia wiele symboli związanych z Siedlcem. Jest to postać średniowiecznego gospodarza - kmiecia w charakterystycznym XIV-wiecznym stroju; korona - symbol wsi królewskiej; herb wsi Siedlec przedstawiający oko Opatrzności Bożej; narzędzia pracy rolnika - kosę, cep i sierp; oraz krzyż bożogrobców - symbolizujący przynależność Siedlca do parafii bożogrobców w Chełmie.
Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI.
Na obchody święta złożyła się także konferencja historyczna, wystawa dawnych kronik i pamiątek, koncert muzyki klasycznej, a także występy lokalnych zespołów artystycznych. Organizatorem obchodów było Stowarzyszenie Artystyczna Dolina Raby w Siedlcu.