Nowy numer 03/2020 Archiwum

Amerykański miliarder zmarł w Nowym Sączu. Mieszkał w bloku

Charles Merrill Jr. miał niezwykłą biografię. Niestety, pada na nią kilka cieni, chociażby cień Planned Parenthood, Czarnego Protestu i KOD-u.

Był synem finansisty, który stworzył jeden z największych banków inwestycyjnych świata. Jego aktywa szacowano na 2,2 mld dolarów.

Charles E. Merrill Jr. urodził się w 1920 roku. Dzielił swoje życie pomiędzy Boston i Nowy Sącz. W Stanach Zjednoczonych znany był z zaangażowania w walkę z segregacją rasową w szkołach.

Syn Charlesa Merrilla Sr. nie poszedł w ślady ojca. Nie interesował go biznes, miał raczej duszę humanisty i artysty.

Polską historią zainteresował się dzięki lekturze "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Po raz pierwszy przyjechał do Polski latem 1939 roku. Zwiedził kilka miast i od tamtej pory Polska stała się jego drugą ojczyzną.

Był milionerem i filantropem, skromnym pisarzem i nauczycielem. Przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem.

Gdy ożenił się z Julie Boudreaux, Amerykanką polskiego pochodzenia, nauczycielką języka angielskiego, zamieszkali w Nowym Sączu. Julie Boudreaux do tej pory uczy w zespole szkół społecznych SPLOT, który Charles E. Merrill Jr. pomagał zakładać w 1989 roku.

Był fundatorem stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z Nowego Sącza, co roku jeden uczeń SPLOT wyjeżdża na stypendium do USA.

Spadkobierca miliardowej fortuny mieszkał z żoną w zwyczajnym, czteropiętrowym bloku na osiedlu Milenium w Nowym Sączu. Miał też dwa domy w USA, gdzie często bywał.

W poniedziałek 4 grudnia 2017 r. miał odebrać Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Decyzją jury został nią uhonorowany za całokształt działalności. Odszedł kilka dni przed publicznym ogłoszeniem werdyktu.

Charles E. Merrill Jr. miał niezwykłą biografię. Niestety, pada na nią kilka cieni, chociażby cień Planned Parenthood, Czarnego Protestu i KOD-u. Przeczytaj komentarz "Szary milioner".

Przeczytaj wywiad z Charlesem E. Merrillem Jr., którego udzielił "Dobremu Tygodnikowi Sądeckiemu" w 2011 roku na następnych stronach.

Czytaj także:

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Sadeczanin
  01.12.2017 18:25
  Zastanawiało mnie skąd w Nowym Sączu grupki KOD, młodzież szkolna na Czarnym Marszu. Teraz już wiem.
  doceń 2
 • Margo
  01.12.2017 19:32
  Przytoczona w art, przez Ks. Wielgosza rzymska maksyma "de mortuis aut bene aut nihil (o zmarłych dobrze, albo wcale), jest w gruncie rzeczy nieprawdziwa, ona powinna brzmieć : "de mortuis aut veritas aut nihil" - " o zmarłych albo prawdę albo wcale". Bo wychodząc z chrześcijańskiego podejścia miłości do bliźniego - tylko Prawda nas wyzwoli. Wspomniany artykuł świetnie ujął osobę, w świetle nowego brzmienia maksymy. Reszta jest milczeniem....
  doceń 12
 • Waraodkobiet
  01.12.2017 21:42
  Jaki cień? O czym wy bredzicie?????
 • Gosc
  01.12.2017 23:01
  Dobrze, ze ks. Wielgosz pare slow prawdy i faktow z zycia tego miliardera napisal:
  http://tarnow.gosc.pl/doc/4349380.Szary-miliarder
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama