Nowy numer 11/2024 Archiwum

Amerykański miliarder zmarł w Nowym Sączu. Mieszkał w bloku

Charles Merrill Jr. miał niezwykłą biografię. Niestety, pada na nią kilka cieni, chociażby cień Planned Parenthood, Czarnego Protestu i KOD-u.

Był synem finansisty, który stworzył jeden z największych banków inwestycyjnych świata. Jego aktywa szacowano na 2,2 mld dolarów.

Charles E. Merrill Jr. urodził się w 1920 roku. Dzielił swoje życie pomiędzy Boston i Nowy Sącz. W Stanach Zjednoczonych znany był z zaangażowania w walkę z segregacją rasową w szkołach.

Syn Charlesa Merrilla Sr. nie poszedł w ślady ojca. Nie interesował go biznes, miał raczej duszę humanisty i artysty.

Polską historią zainteresował się dzięki lekturze "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Po raz pierwszy przyjechał do Polski latem 1939 roku. Zwiedził kilka miast i od tamtej pory Polska stała się jego drugą ojczyzną.

Był milionerem i filantropem, skromnym pisarzem i nauczycielem. Przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem.

Gdy ożenił się z Julie Boudreaux, Amerykanką polskiego pochodzenia, nauczycielką języka angielskiego, zamieszkali w Nowym Sączu. Julie Boudreaux do tej pory uczy w zespole szkół społecznych SPLOT, który Charles E. Merrill Jr. pomagał zakładać w 1989 roku.

Był fundatorem stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z Nowego Sącza, co roku jeden uczeń SPLOT wyjeżdża na stypendium do USA.

Spadkobierca miliardowej fortuny mieszkał z żoną w zwyczajnym, czteropiętrowym bloku na osiedlu Milenium w Nowym Sączu. Miał też dwa domy w USA, gdzie często bywał.

W poniedziałek 4 grudnia 2017 r. miał odebrać Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Decyzją jury został nią uhonorowany za całokształt działalności. Odszedł kilka dni przed publicznym ogłoszeniem werdyktu.

Charles E. Merrill Jr. miał niezwykłą biografię. Niestety, pada na nią kilka cieni, chociażby cień Planned Parenthood, Czarnego Protestu i KOD-u. Przeczytaj komentarz "Szary milioner".

Przeczytaj wywiad z Charlesem E. Merrillem Jr., którego udzielił "Dobremu Tygodnikowi Sądeckiemu" w 2011 roku na następnych stronach.

Czytaj także:

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy