Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dla mnie rewelacja!

– Spotkania w małych grupach to dla mnie rewelacja! Można się na nich podzielić swoim zdaniem na temat wiary i Kościoła z innymi ludźmi. Plusem jest też to, że liderami grup są świeccy – mówi Ola.

Dziewczyna z Ptaszkowej jest zachwycona spotkaniami w małych grupach przed przyjęciem sakramentu bierzmowania.

Z początku się czają

Przygotowanie do bierzmowania w ptaszkowskiej parafii od tego roku odbywa się według programu „Młodzi na progu”. – Animatorami, którzy u nas prowadzą małe grupy, są ludzie dorośli, z bogatym doświadczeniem życiowym, religijnym, którzy chcieli się podzielić z młodymi swoją relacją z Bogiem. To także okazja do większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła, parafii. I zarazem wielka pomoc dla nas, kapłanów – mówi ks. Mariusz Bawołek, wikariusz.

Jednym z animatorów jest Tadeusz Gruca. – Ksiądz szukał osób, które zaangażowałyby się w przygotowanie młodych. Wszedłem w ten program, żeby podzielić się z młodymi także tym, co aktualnie dzieje się w mojej duszy, która przechodzi duchową przemianę. Po trzech spotkaniach bardzo pozytywnie oceniam sposób, jaki proponuje program „Młodzi na progu”. Na początku jest oczywiście u młodych obserwacja, „czajenie się”, może lęk przed mówieniem o wierze w grupie rówieśników, ale atmosfera robi się coraz lepsza. Młodzi są coraz bardziej zainteresowani tematami, bardziej otwarci na dialog. Najważniejszym celem tego przygotowania jest według mnie odnalezienie miłości Boga, spotkanie Go w swoim życiu. Mam nadzieję, że młodzi tego doświadczą – mówi animator.

Tacy młodzi jak ich wiara

Kandydatów do bierzmowania z dekanatu Krościenko można było spotkać podczas adwentowego spotkania młodych, które odbyło się w stolicy dekanatu. – Okazuje się, że najwięcej na spotkaniu jest kandydatów do bierzmowania. Starsze pokolenie po ŚDM się wykruszyło i teraz czas na młodych, którzy już wkrótce przyjmą bierzmowanie – mówi ks. Stanisław Kłyś, dekanalny duszpasterz młodzieży. Młodzi adorowali Najświętszy Sakrament. – Młodość nie jest tylko okresem w życiu, ale jest stanem ducha, wyrazem woli, jakością wyobraźni, siłą emocji, zwycięstwem odwagi nad nieśmiałością. Nie zostaje się starym po przeżyciu pewnej liczby lat, zostaje się starym, gdyż porzuciło się swój ideał. Lata marszczą skórę, odrzucenie ideału marszczy duszę. Młodym jest ten, kto się dziwi i zachwyca. Stawia czoło zdarzeniom i znajduje radość w grze życia. Jesteś tak młody jak twoja wiara. Tak stary jak twoje zwątpienie. Tak młody jak twoja ufność w siebie. Tak stary jak twoje znużenie. Jesteś młody tak długo, jak długo jesteś wrażliwy. Wrażliwy na to, co piękne, dobre i wielkie. Wrażliwy na przyrodę, człowieka i nieskończoność – mogli usłyszeć młodzi podczas nabożeństwa.

Nie jest nudno

Wśród uczestników byli m.in. gimnazjaliści z Krościenka, którzy w tym roku zaczęli przygotowywać się do bierzmowania w programie „Młodzi na progu”. Za nimi już kilka spotkań i tak zwane Rekolekcje Spotkania, które przewiduje program. – Przede wszystkim nie było nudno. Program jest bogaty w wiele interakcji, bo nie tylko siedzimy i słuchamy, ale możemy też się odezwać, wziąć udział w jakiejś grze, zabawie, które jednocześnie uczą. Byliśmy już na rekolekcjach, które okazały się świetnym czasem na modlitwę, odpoczynek, bycie razem. Jakiegoś wielkiego przełomu na nich nie przeżyłem, bo pochodzę z bardzo religijnej rodziny. Ale mogę powiedzieć, że był to dobry czas na umocnienie wiary – mówi Michał. – W „Młodych na progu” najbardziej podobają mi się spotkania w grupach ze świeckimi animatorami. Wolę ich niż księdza, ponieważ animator mówi naszym językiem, zrozumiałym dla nas. Podczas rekolekcji bardzo przeżyłam spowiedź świętą, adorację, modlitwę wstawienniczą. To był czas spotkania z Bogiem, czuło się to bardzo mocno. Pojawiła się radość, trochę wzruszenia. Czuję się szczęśliwsza – opowiada Julia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama