Nowy numer 4/2021 Archiwum

Co się stanie z senatorem?

Znany parlamentarzysta ze Stróż zrzekł się immunitetu. W związku z podejrzeniami Prokuratury Krajowej o przyjmowanie korzyści majątkowych może zostać zatrzymany i aresztowany. (AKTUALIZACJA)

Prokuratura Krajowa zwróciła się do Marszałka Senatu RP o „wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora RP Stanisława Koguta” - czytamy w komunikacie prasowym PK.

Jego nazwisko pojawia się w związku ze śledztwem CBA, które dotyczy podejmowania się pośrednictwa w załatwianiu spraw w zamian za korzyści majątkowe, przy powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych, samorządowych i innych.

Dotychczas w związku z zarzutami o korupcję zostało zatrzymanych pięć osób, w tym syn senatora.

Senator miał wywierać wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. „W zamian za to senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych. Połowa tych pieniędzy została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu”.

Drugi zarzut dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 170 tys. złotych „w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym. Na mocy tej umowy krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysięce złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie”.

Trzeci zarzut stawiany przez PK mówi o pośrednictwie senatora w zamianie kary więzienia dla skazanego na odbywanie jej w zakładzie półotwartym. Korzyścią majątkową miało być wyposażenie oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu.

Pełny komunikat Prokuratury Krajowej TUTAJ

Senator Stanisław Kogut w wypowiedzi udzielonej PAP kategorycznie zaprzecza, jakoby od kogokolwiek brał pieniądze. Zapowiedział, iż jeśli wniosek PK zostanie złożony do Marszałka Senatu, zrezygnuje z immunitetu.

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość zawiesiło senatora Koguta w prawach członka tej partii.

Z najnowszych doniesień wynika, że senator zrzekł się immunitetu. Ostateczną decyzję w tej sprawie musi jeszcze podjąć komisja regulaminowa Senatu RP.

W regionie sądeckim senator jest najbardziej znany dzięki Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, która w Stróżach k. Grybowa prowadzi m.in. hospicjum oraz ośrodki rehabilitacyjne. Niedawno zostały oddane do użytku obiekty sportowe. W tym roku rozpoczęła się budowa ośrodka dla osób chorych na autyzm.

O działalności fundacji pisaliśmy m.in. w:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama