Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rok patriotów

Najlepszymi nauczycielami patriotyzmu są rodzice - pisze do diecezjan bp Andrzej Jeż na Nowy Rok.

W specjalnym komunikacie do tarnowskich diecezjan bp Andrzej Jeż zaapelował, by wszyscy włączyli się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zdaniem biskupa tarnowskiego nowy rok będzie szansą na ożywienie postaw patriotycznych i odnowienie świadomości narodowej.

Pasterz zachęca diecezjan do modlitwy w intencji ojczyzny, a także do większej troski o pomniki polskiej historii, cmentarze, groby bohaterów. Apeluje o współpracę diecezjan z władzami lokalnymi w przygotowaniu wydarzeń upamiętniających jubileusz niepodległości.  

Celem zaangażowania diecezjan w obchody jubileuszu niepodległości powinno być też wyeksponowanie postaci z historii Polski i Kościoła, którzy przyczynili się do odzyskania w 1918 roku niepodległości.

Warto przypomnieć, że Tarnów i Nowy Sącz należą do miast, które jako pierwsze ogłosiły niepodległość.

- Obchody roku jubileuszowego związanego z 100. rocznicą odzyskania niepodległości dopiero się zaczynają. W jej świętowanie włączyło się u nas ponad 40 organizacji i stowarzyszeń, które przystąpiły do utworzenia społecznego komitetu obchodów w 2018 roku.

Zainicjowaliśmy projekt „Pierwsi niepodlegli”. Zaprosiliśmy do jego realizacji osoby, organizacje, instytucje z Tarnowa, a także z innych miast, które mają październikowy epizod niepodległościowy. A są to Cieszyn, Rzeszów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Zakopane, Sanok, oczywiście  Kraków. Chcemy wylansować prawdę historyczną, że w tym regionie, między Cieszynem a Sanokiem, Tarnów był pierwszym miastem niepodległym.

Chcemy też przypomnieć zapomnianych bohaterów tamtych wydarzeń, nazwiska ludzi, którzy mają piękną kartę w późniejszej historii Polski, bo nie musieli oddawać w 1918 roku życia, ale służyli ojczyźnie jako ludzie nauki, kultury, polityki.

Ruszyła już kampania promocyjna prezentująca 100 osób, które na południu Polski przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Ukażą się 100 kart pocztowych, plakaty w szkołach, filmy i prezentacje multimedialne. Całość projektu zakończy film pełnometrażowy, który ukaże się w TVP Historia - mówi Piotr Dziża. Zainteresowanych zapraszamy na stronę pierwsiniepodlegli.pl

Poniżej publikujemy pełny tekst komunikatu bp. Andrzeja Jeża:

Drodzy Diecezjanie!

W pierwszy dzień nowego roku liturgia Kościoła prowadzi nas do Bożej Rodzicielki Maryi. Jej Osoba była miejscem miłości, pokoju i bezpieczeństwa dla Jezusa ukrytego pod Jej sercem. Podobnie też Maryja stanowi swoiste miejsce schronienia dla wspólnoty Kościoła, dla nas uciekających się pod Jej macierzyńską opiekę a także dla naszej Ojczyzny, która od ponad 1050 lat wzrasta pod Jej opieką.

Rozpoczynający się dzisiaj rok 2018 jest wyjątkowy z perspektywy historii naszego narodu, gdyż przypada w nim setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Stanowi to dla nas wielką szansę na ożywienie postaw patriotycznych oraz odnowę świadomości narodowej, co jest niezwykle ważne, ponieważ miłość Ojczyzny, umiłowanie rodzimej kultury i tradycji nie dotyczy wyłącznie przeszłości, lecz ściśle wiąże się z naszą dzisiejszą zdolnością do ofiarnego i solidarnego budowania wspólnego dobra.

Pragnę zatem gorąco zachęcić wszystkich do gorliwej modlitwy w tym roku za naszą Ojczyznę, za poległych w walce o jej wolność, oraz za tych, którzy kształtują jej obecny kształt. Tej intencji nie może zabraknąć w naszym osobistym i wspólnotowym modlitewnym wołaniu do Boga. Zachęcam także do podejmowania we współpracy z władzami lokalnymi różnego rodzaju inicjatyw zmierzających do upamiętnienia tej ważnej rocznicy i kształtowania postaw patriotycznych. W tym roku zwróćmy uwagę na miejsca i osoby związane z walką o wolność naszej Ojczyzny. Zadbajmy o cmentarze, pomniki, tablice pamiątkowe, ale także o wyeksponowanie ważnych dla narodu i Kościoła postaci, które poświęciły swoje życie w walce o niepodległość. Proszę zwłaszcza rodziców, aby zachęcali swoje dzieci do włączenia się w tego typu inicjatywy, a jeśli to możliwe, by włączali się w nie razem z nimi. Osobisty przykład jest bowiem najlepszą metodą wychowania do miłości Ojczyzny.

Życząc wszystkim obfitości łask Bożych w nowym roku, zawierzam całą naszą diecezję Świętej Bożej Rodzicielce. Niech Ona wyprasza nam dar pokoju i zgody, aby świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przyczyniło się do zażegnania podziałów i konfliktów w naszym narodzie oraz by stało się sposobnością do podjęcia z jeszcze większą troską tego duchowego dziedzictwa, któremu na imię Polska.

Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama