Nowy numer 3/2021 Archiwum

Melodia Piotra Pałki

Która wersja hymnu Wam się bardziej podoba?

Kompozytorem alternatywnej wersji hymnu jest Piotr Pałka, związany z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym w Krakowie, który - jak mówi ks. Andrzej Dudek, liturgista, a zarazem rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, w ostatnich latach współorganizuje wiele warsztatów muzyki liturgicznej w Polsce i Europie oraz przygotowuje nowe aranżacje do tradycyjnych pieśni polskich i psalmów liturgicznych.

W maju 2006 roku Piotr Pałka skomponował hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI: Nie lękajcie się oraz przygotował i poprowadził 500-osobowy chór i orkiestrę podczas tego spotkania.

Od kilku lat, prowadząc warsztaty, włącza się w dzieło odnowy polskiej muzyki liturgicznej, sięgając do klasycznego jej źródła, jakim jest chorał gregoriański. Prywatnie jest mężem, ojcem trojga dzieci oraz miłośnikiem gór.

Jego wersja hymnu V Synodu Diecezji Tarnowskiej powstawała równolegle do melodii Sebastiana Szymańskiego, który stworzył jego oficjalną wersję. Pisaliśmy o niej TUTAJ.

Jak wyjaśnia ks. Andrzej Dudek, biskup tarnowski Andrzej Jeż, podkreślając ważność słów hymnu, napisanego przez klaryskę s. Teresę Izworską, zdecydował, że możliwość wyboru melodii należy pozostawić księżom, organistom i wiernym.

- Zdając sobie sprawę z tego, że oficjalna melodia ukazuje najpełniej swoje piękno, kiedy wykonywana jest wielogłosowo przez chór lub scholę, biskup dostrzegł także szlachetną prostotę melodii Piotra Pałki, która w dużej mierze powraca do klasycznego wzorca muzyki liturgicznej, jakim jest chorał gregoriański - dodaje ks. Andrzej Dudek.

A Wam, która wersja hymnu bardziej się podoba?

Alternatywna melodia do hymnu "Za Chrystusem", muz. P.Pałka
Synod Tarnow
Sebastian Szymański Za Chrystusem HYMN V SYNODU
Gość Tarnowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama