Nowy numer 3/2021 Archiwum

Łączą ludzi, nie wykluczają

Na terenie diecezji było ich prawie 40. Tłumy ludzi poszły za królami do Betlejem. Szukanie Jezusa to sens także życiowej wędrówki.

Krzysztof Kobyłecki na orszak w Żabnie przyszedł z synem. – Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest wyznaniem wiary w Boga – mówi. Jego syn Hubert, przebrany za pastuszka, dźwiga specjalnie na orszak wykonaną gwiazdę.

– Trzeba włożyć trochę wysiłku, żeby udać się w drogę, ale warto, bo to dla nas okazja żeby spędzić rodzinnie czas, a poza tym uczyć dzieci podstawowych prawd wiary, tradycji – mówi Krzysztof Kobyłecki. W Tarnowie w orszaku wzięło udział ponad 3 tys. ludzi. To jedno z największych religijnych, ale także społecznych i kulturalnych wydarzeń. Tu od 11 lat orszak przygotowuje VII LO. – Może właśnie fakt, że wydarzenie to organizują świeccy, że udział w nim ma całkowicie dobrowolny charakter, że nie jest to wydarzenie tylko religijne, sprzyja tak dużej frekwencji – mówi ks. Łukasz Matyka, katecheta w VII LO. Wszędzie, gdzie odbyły się orszaki ludzie przyszli bardzo licznie. Także w Tuchowie, który w tym roku inaugurował u siebie przemarsz. Tuchowianie przygotowywali się do niego 3 lata. Warto było. Pierwszy orszak wypadł imponująco. – Jest wydarzeniem religijnym o charakterze edukacyjno-kulturalnym promującym wartości kultury narodowej i chrześcijańskiej. Jego siła leży chyba w tym, że łączy ludzi, że nie wyklucza – mówi Janusz Kowalski, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie, który wraz z dwiema parafiami tuchowskimi współorganizował orszak. Charakterystyczny jest uniwersalizm orszaków. – Dla wierzących udział jest wyznaniem wiary. Orszak ma jednak potencjał ewangelizacyjny, przyciągający tych, którym w życiu nie zawsze po drodze z Kościołem – mówi ks. Dawid Włodarczyk, wikariusz z Żabna. – Wyruszamy ze śpiewem kolęd i radością, którą rodzi w naszych sercach wyznawana wiara. Dzielimy się wiarą i dziękujemy Bogu, że stał się jednym z nas, że pomaga nam poznać co święte na ziemi, czego należy strzec, aby przez pielgrzymowanie w codzienności dojść do nieba – mówił w homilii przed tarnowskim orszakiem bp Stanisław Salaterski. Galerie zdjęć z prawie 30 orszaków znajdziecie na tarnow.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama