Nowy numer 3/2021 Archiwum

Znajdują miejsce w Kościele

Młodzi już teraz włączają się w życie swoich parafii.

Święty Jan Kanty, bardzo czczony w Szalowej, jest opiekunem przygotowań młodych do bierzmowania. Ich spotkania połączone z nowenną do świętego, Mszą św. i katechezą odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. – Chcemy przygotowywać młodzież do bierzmowania pod okiem św. Jana Kantego. Na spotkanie liturgiczne zapraszamy wszystkich, począwszy od VI klasy SP, a skończywszy na III klasie gimnazjum. Młodzi bardzo często, zwłaszcza ci z III klas gimnazjum, aktywnie włączają się w prowadzenie nabożeństw. Możemy cieszyć się tym, że wychowują się jeszcze w rodzinach, gdzie znajdują klimat do przygotowania do tego sakramentu – mówi ks. proboszcz Mieczysław Górski. Młodzi przygotowują się do bierzmowania nie tylko w kościele. Co tydzień przychodzą na spotkania KSM, które są równoległą formacją duchową kandydatów. – 80 procent członków naszego oddziału to właśnie gimnazjaliści, którzy przystąpią do bierzmowania – mówi ks. wikariusz Tomasz Śpiewak.

Nie wystarczy wykuć

Patrycja z III klasy gimnazjum podkreśla, że przygotowanie do bierzmowania ma charakter modlitewny. – Włączamy się już teraz w życie parafii, należąc do KSM. Na spotkaniach mamy okazję rozmawiać na temat naszej wiary, Pana Boga – mówi dziewczyna. Magda, również z III klasy gimnazjum, też należy do KSM. – Bierzmowanie ma nas umocnić do bycia lepszymi ludźmi, którzy będą pomagać innym – wyjaśnia. Tomasz (III klasa gimnazjum, KSM) przypomina, że mobilizującym narzędziem jest indeks. – Ale najbardziej liczy się osobiste zaangażowanie. Modlitwa nie tylko w kościele, lecz także w domu, w gronie rodziny. Bierzmowanie da mi siłę, by przekazywać wiarę, być świadkiem Jezusa – podkreśla chłopak. Andrzej z III klasy gimnazjum, należący do KSM, widzi w bierzmowaniu bramę do innych sakramentów świętych. – Do tego wydarzenia przygotowuje nas także katecheza w szkole. Ale nie wystarczy wiedzieć coś o Duchu Świętym, nie wystarczy wykuć na pamięć katechizm. Tą wiedzą trzeba żyć – mówi gimnazjalista.

Zostają w parafii

Młodzi ze wspólnoty w Przeczycy przygotowują się do bierzmowania według programów dwóch diecezji. – Większość z nich chodzi do gimnazjum w Brzostku, a to już diecezja rzeszowska, która ma swój program. Z kolei przygotowanie parafialne odbywa się według programu naszej diecezji – wyjaśnia ks. proboszcz Marek Marcićkiewicz. Grupa, która w przyszłym roku przyjmie sakrament bierzmowania, liczy 30 osób. – Bardzo odpowiedzialnie podchodzą do przygotowania. A trzeba przyznać, że niektórzy muszą pokonać daleką drogę, by dotrzeć na spotkanie – dodaje proboszcz. Młodzi angażują się w życie parafii. – Są ministrantami, lektorami, jeden jest ceremoniarzem, należą do grupy młodzieżowej, KSM. Widać ich na nabożeństwach, Różańcu czy Roratach. Po bierzmowaniu starsi nie żegnają się z parafią – mówi ks. Rafał Żelazny, który opiekuje się młodymi przed bierzmowaniem.

Rodzinny fundament

Wśród młodych jest jeden ceremoniarz, aktywny w LSO już od I Komunii Świętej. – Zaraz po I Komunii zawołano mnie do zakrystii, dostałem komeżkę, a że mój brat był ministrantem, nie było trudno. Jestem w LSO do dzisiaj. Przygotowanie do bierzmowania jest dla mnie bardzo ważne. Sama wiara w Boga jest dla mnie bardzo istotna. Staram się być w stanie łaski uświęcającej, prawie codziennie jestem na Mszy św. i przystępuję do Komunii św. W domu codziennie modlimy się wspólnie wieczorem całą rodziną i nie ma z tym problemu – mówi Rafał Podraza. Ewelina Potyrała podkreśla, że do bierzmowania idzie przez rodzinę i przekaz wiary, którego w domu nie brakuje. – Szczególnie dzięki mojej mamie, która jest bardzo wierząca. Sama staram się być aktywna podczas spotkań przygotowawczych. Nie należę do grupy młodzieżowej, ale z wielką chęcią jeżdżę na diecezjalne spotkania młodych, tak zwane Synaje – mówi dziewczyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama