Kiedyś politycy do kościoła raczej nie przychodzili, dziś zajmują pierwsze ławki. Zdarza się, że nawet z ambony przemawiają.
"Kapłan i polityka" to tytuł artykułu tarnowskiego teologa ks. Janusza Królikowskiego, który można w całości przeczytać na stronie internetowej poświęconej formacji stałej kapłanów diecezji tarnowskiej: formacja.diecezja.tarnow.pl.
Jak na wstępie zauważa teolog, to już samo sformułowanie tematu budzi podejrzenia i wątpliwości, nie tylko w kręgach laickich, ale i samych katolików. Dlatego autor decyduje się na podjęcie tego zagadnienia i wyjaśnia granice politycznej aktywności kapłanów, ale i pijarowskie interesy polityków załatwiane w kościele.
"Nasilenie «współpracy» polityków z kapłanami staje się szczególnie widoczne w okresie przedwyborczym. Wtedy nagle politycy, którzy zawsze stali poza kościołem albo w ogóle stali od niego z daleka, pojawiają się w pierwszych ławkach, zwłaszcza w czasie rozmaitych uroczystości religijnych, a nawet wdzierają się na ambonę, by zabłysnąć swoim słowem i podzielić się swoimi religijno-patriotycznymi przekonaniami. O ile rozumiem w tym wypadku polityków, to dziwię się biskupom i kapłanom, że im na to pozwalają" - pisze w swoim artykule ks. prof. Janusz Królikowski.
Porusza w nim oraz wyjaśnia i ocenia różne odsłony politycznego zaangażowania księży, które winno być dalekie od partyjnego, ale z drugiej nie można też wypowiedzi biskupów czy kapłanów w kwestiach społecznych i politycznych bez zastanowienia kwalifikować jako "mieszkanie się Kościoła w politykę".
Ocena sytuacji, poglądów i decyzji politycznych w imię obrony zasad chrześcijańskich jest nie tylko prawem, ale wręcz obowiązkiem tak kapłanów, jak i każdego katolika. Jednak wykorzystywanie apostolstwa do uprawiania propagandy na rzecz takiej czy innej partii lub do wywierania nacisku, by wierni głosowali tak czy inaczej nie ma z misją Kościoła nic wspólnego.
Na stronie internetowej poświęconej formacji stałej kapłanów diecezji tarnowskiej: formacja.diecezja.tarnow.pl znajduje się wiele artykułów odnoszących się do aktualnych zagadnień poruszanych w Kościele. Przytaczane dokumenty i rozporządzenia kościelne odpowiadają na wiele pytań i właściwą ocenę nowych zjawisk w nim się pojawiających.
Stronę redaguje ks. Krzysztof Bułat, wikariusz biskupi ds. formacji stałej duchowieństwa diecezji tarnowskiej, oraz ks. Józef Partyka, psycholog i dyrektor Centrum Psychoedukacji i Pomocy Psychologicznej "Arka" w Tarnowie.