Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wręcz nie wypada żyć inaczej

Dziś w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli miast, w których gościł Jan Paweł II. Uczestniczył w nim m.in. prezydent Tarnowa i burmistrz Starego Sącza.

O konieczności przypominania i krzewienia nauczania Jana Pawła II mówili dziś w Warszawie przedstawiciele miast i miejscowości, w których gościł polski papież.

Doroczne spotkanie opłatkowe prezydentów, burmistrzów i wójtów odbyło się z inicjatywy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W spotkaniu wzięli udział m.in. przewodniczący KEP, prymas Polski oraz nuncjusz apostolski w Polsce.

Podczas spotkania w siedzibie Sekretariatu KEP przedstawiciele miast papieskich mówili o konieczności przypominania i popularyzacji słów Jana Pawła II.

"Wręcz nie wypada żyć inaczej aniżeli nauczał Jan Paweł II, skoro nas odwiedzał i przekazywał swoje słowo" - stwierdził Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Przypomniał, że w ubiegłym miesiącu biskup tarnowski Andrzej Jeż powołał Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie.

Wręcz nie wypada żyć inaczej   Prezydent Roman Ciepiela podczas Mszy św. z udziałem stypendystów Fundacji "Dzieła Nowego Tysiąclecia", którzy w ostatnie wakacje byli na obozie w Tarnowie ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Z kolei burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek wskazywał, że chcąc przekazywać wiedzę o papieżu Wojtyle młodemu pokoleniu, władze miejscowości papieskich powinni poszukiwać "innowacyjnych sposobów dotarcia".

Ponadto zapowiedział utworzenie w jego mieście muzeum miniatur ołtarzy papieskich. Służyłoby to przypominaniu przesłań, jakie podczas pielgrzymek do Polski głosił przy nich Jan Paweł II.

Miasta papieskie to miejscowości, które odwiedził św. Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Polski. Obecnie 56 miejscowości aktywnie włącza się w przygotowania corocznych obchodów Dnia Papieskiego.

Dziś także w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ogłosił hasło XVIII Dnia Papieskiego, którym będzie "Promieniowanie ojcostwa". Obchody tego święta odbędą się 14 października.

Hierarcha podkreślił, iż temat ojcostwa był bliski papieżowi Polakowi jako młodemu kapłanowi współpracującemu z młodzieżą w ramach duszpasterstwa akademickiego.

Przypomniał, że "Promieniowanie ojcostwa" to także tytuł jednego z dramatów napisanych przez Karola Wojtyłę.

Warto dodać, że w 2018 roku przypada 60. rocznica sakry biskupiej Karola Wojtyły i 40. rocznicy wyboru na papieża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama