Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ty jesteś Piotr

Królestwo Boże wśród was jest. Kościół w Nowym Testamencie.

Jak jednak na ten fragment mówiący o pierwszeństwie Piotra, o tym, iż jest on skałą, że na nim Jezus zbuduje swój Kościół, jak na władzę Piotrową patrzyli ludzie wcześniejszych wieków?

Przekazanie szczególnej władzy Piotrowi, naznaczenie go na skałę, na fundament Kościoła był w pierwotnym Kościele przyjmowany bez żadnych wątpliwości.

Na kartach Nowego Testamentu Piotr jest niewątpliwie szczególną postacią – co oczywiście pokazuje Jego znaczenie we wspólnocie pierwotnego Kościoła, gdy kształtowały się te pisma. Ukazywany jest niewątpliwie jako typ ucznia Jezusowego. To, co przytrafia się jemu, przytrafia się także i jest niejako przekazywalne innym apostołom, jest wzorem dla uczniów kolejnych wieków. Piotr ma oczyliście słabości, których nowotestamentalne pisma nie kryją. W czasie burzy na morzu ujawnia się słabość wiary Piotr (Mt 14,18), na Górze Przemienienia śpi, a gdy widzi Mistrza w otoczeniu Eliasza i Mojżesza wyraża mało przemyślane życzenia (Mt 17,4), sprzeciwia się Jezusowym zapowiedziom męki (Mt 16,22-23), zawodzi w momencie męki Jezusa.

Obok jednak tych niewątpliwie trudnych wydarzeń z życia Piotra, pisma Nowego Testamentu ukazują szczególność osoby Piotra. Jest on pierwszym spośród powołanych (Mt 4,18), w spisie apostołów figuruje jako „pierwszy” (Mt 10,2), tak podczas działalności Jezusa jak i po Jego wniebowstąpieniu przemawia w imieniu wszystkich uczniów. Jest również pod Cezareą Filipową obdarowany nowym imieniem, i szczególnymi przywilejami, szczególnie władzą wiązania i rozwiązywania (Mt 16,19), którą później Jezus obdarowuje również pozostałych uczniów (Mt 18,18). Piotr jednak jest w tym pierwszym. Powyższe wskazania są niewątpliwie potwierdzeniem szczególnej roli Piotra w pierwotnym Kościele.

 Co więcej, Ewangelia wg św. Mateusza – która powstała w środowisku Palestyńskim, a zatem w centrum pierwotnego Kościoła – kładzie nacisk na szczególniejszą rolę Piotra. To Piotra Jezus określa mianem opoki, na której budowany jest Chrystusowy Kościół. To Piotr – jak podkreśla Mateusz – otrzymał szczególną wiedzę – poznanie, które swoje źródło miało w Bożym objawieniu. Jego rozstrzygnięciom dokonywanym na podstawie Jezusowego przykazania przysługuje szczególny autorytet. W ten sposób Piotr zastępuje uczonych w Piśmie i faryzeuszów, którzy dotąd rozporządzali kluczami królestwa. Szczególnie Piotrowi także przysługuje ukazywanie nauki Jezusa.

Posługa zatem i urząd Piotra znajdują uzasadnienie w tradycji przedmateuszowej, w tradycji pierwotnego Kościoła. Co więcej, pamiętając, że osoba Piotra została związana z Kościołem w Rzymie, warto zwrócić uwagę, iż w Palestynie w latach osiemdziesiątych, a zatem blisko 30 lat po śmierci Piotra, niezmiennie uznawało pierwszeństwo Piotra, czego świadectwo przekazuje Ewangelia wg św. Mateusza. Podobnie można to zobaczyć w zakończeniu Ewangelii wg św. Jana, gdzie niewątpliwie głównym bohaterem jest właśnie Piotr (J 21).

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
  • poszukiwanie
    18.04.2019 09:18
    czyżby Jezus budował swój kościół na człowieku? myślałam, że opoką i skałą kościoła jest Jezus, a tu okazuje się, że człowiek, mało tego, Jezus oddaje człowiekowi wszelką władzę i jeszcze mówi, że decyzje człowieka, jakie by nie były, będą respektowane w niebie, wygląda na to, że buduje na słabym człowieku i oddaje człowiekowi władzę oraz zapowiada, że Bóg się dostosuje, a ja jakoś w to nie wierzę, to dla mnie kolejny dowód na to, że ewangelie są zmyślone na podstawie opowieści, które być może przetrwały
    doceń 0
  • EwangelistaMaciej
    09.09.2019 21:21
    Jezus powiedział, że zbuduje Kościół swój - kościół czyli społeczność wywołanych, zgromadzenie. Kościół więc jest Jezusa Chrystusa czyli Boży nabyty jego krwią. Kiedy to powiedział po wyznaniu Piotra, że Jezus jest Chrystusem Synem Bożym. To wyznanie Piotr dostał od Boga Ojca. Czyli to objawienie i to wyznanie jest Skałą (Petra) - a każdy kto tak wyznaje i ma to objawienie jest kamieniem (Petros) z którego jest budowany Kościół. Piotr jest jakby pierwszym Kamieniem na Skale a my następnymi.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl