Nowy numer 31/2020 Archiwum

Biskup Jeż poleciał do Afryki

Święcenia biskupie ks. Mirosława Gucwy, jubileusz pracy misyjnej tarnowskich misjonarzy oraz poświęcenie kościoła i szkoły - to główne punkty wizyty duszpasterskiej.

Kilkuosobowa delegacja wraz z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem 25 stycznia udała się do Republiki Środkowoafrykańskiej. W tym roku przypada 30-lecie posługi tarnowskich kapłanów w tym kraju.

W tym roku przypada 30-lecie misyjnej posługi tarnowskich kapłanów w Republice Środkowoafrykańskiej. Pierwszym duchownym, który rozpoczął głoszenie Ewangelii w Bimbo był ks. Józef Ziobroń. W ciągu 30 lat dwudziestu czterech kapłanów diecezjalnych wyjechało na misje do Republiki Środkowoafrykańskiej, by głosić Ewangelię i pomagać tamtejszym mieszkańcom, często ratując ich życie. Aktualnie w Republice Środkowoafrykańskiej jest dwunastu kapłanów z diecezji tarnowskiej.

– 30 lat to ogromny wysiłek duszpasterski naszych księży, którzy pokonują tysiące kilometrów, by sprawować sakramenty. To także działalność charytatywna prowadzona dzięki wsparciu diecezji tarnowskiej. Najbardziej znanym projektem jest szpital w Bagandou, gdzie od niespełna 10 lat ratuje się życie dzieci i dorosłych. Natomiast od 2000 roku w Bimbo udzielana jest pomoc dla sierot, którym m.in. misjonarze finansują edukację i posiłki – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Diecezjalnego Dzieła Misyjnego i były misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej.

Posłuchaj:

Podczas podróży misyjnej biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedzi szpital w Bagandou i poświęci kościół, który powstał tuż obok tego ośrodka medycznego. Świątynię wybudował tarnowski misjonarz ks. Mieczysław Pająk – dotychczasowa kaplica – również ze względu na stan techniczny – nie spełniała warunków ośrodka kultu, w którym sprawuje się Eucharystię.

Biskup Jeż poleciał do Afryki   Biskup nominat Mirosław Gucwa głosi Ewangelię w Republice Środkowoafrykańskiej od 1992 r. Jest pierwszym tarnowskim misjonarzem, który został biskupem w Afryce arch. Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej Istotnym punktem pobytu w Afryce będzie udział w święceniach biskupich tarnowskiego misjonarza ks. Mirosława Gucwy. Bp Andrzej Jeż będzie jednym z konsekratorów. Uroczystość odbędzie się 11 lutego br. w katedrze w Bouar. „Biskup nominat Mirosław Gucwa głosi Ewangelię w Republice Środkowoafrykańskiej od 1992 r. Jest pierwszym tarnowskim misjonarzem, który został biskupem w Afryce. Jego nominacja to w ocenie tamtejszego kardynała Dieudonné Nzapalainga docenienie Kościoła tarnowskiego za misyjne zaangażowanie” – dodaje ks. Czermak.

Posłuchaj:

Biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęci także szkołę dla dzieci głuchoniemych i niepełnosprawnych w Bertoua w Kamerunie. To dzieło prowadzone jest przez tarnowską misjonarkę Ewę Gawin, której pomagają Małgorzata Pietrucha i Magdalena Słowik. „Uczy się tam ok. 130 niepełnosprawnych, zwłaszcza głuchoniemych dzieci. Przed szkołą stoi wiele wyzwań – potrzeba wykwalifikowanych wychowawców, a w perspektywie budowa internatu” – podkreśla ks. Krzysztof Czermak, który również udaje się do Afryki. Misyjna podróż duszpasterska biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża potrwa do połowy lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama