Nowy numer 2/2021 Archiwum

Możesz odmienić czyjś los

W tym roku twarzą kampanii społecznej Caritas Diecezji Tarnowskiej jest 23-letni Przemek. Marzy o chodzeniu na własnych nogach.

„Przekaż  1 procent na Caritas Diecezji Tarnowskiej - możesz odmienić czyjś los”. Takim hasłem ta kościelna organizacja charytatywna zachęca darczyńców do ofiarności, by nadal mogła pomagać potrzebującym.

Na ulotkach i plakatach znajduje się zdjęcie jednego z podopiecznych Caritas – Przemka, który marzy, by stanąć kiedyś na własnych nogach.

Młody mężczyzna aktywnie włączał się w życie parafii, był lektorem i ceremoniarzem. Skończył technikum i zdał maturę. Wskutek samoistnego krwotoku podpajęczynówkowego jego życie zawisło na włosku. Efektem choroby jest niedowład rąk i nóg. Przemek wymaga całodobowej opieki oraz intensywnej rehabilitacji.

Jemu i wielu innym chorym można pomóc, przekazując 1 proc. podatku dla tarnowskiej Caritas. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na leczenie, rehabilitację i zakup sprzętu dla chorych. To także dofinansowanie działalności specjalistycznych placówek Caritas oraz wypoczynku dla dzieci z rodzin potrzebujących. Instytucja wspiera też kosztowne operacje chorych dzieci.

- W tym roku szczególnie chcemy zwrócić uwagę na osoby starsze. Przeżywamy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Są w naszym środowisku ludzie, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Chcemy o nich pamiętać. Jeśli wymagają leczenia, mogą liczyć na nasze wsparcie - mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Z 1 proc. wspiera się działalność placówek specjalistycznych dla chorych dzieci i dorosłych. CDT prowadzi: Hospicjum i Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, Dom dla Bezdomnych Mężczyzn, Stację Opieki Caritas, Dom Emerytów - Placówkę Pielęgnacyjno-Opiekuńczą w Tarnowie oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Grybowie.

Ponadto z Caritas można zbierać fundusze na leczenie i rehabilitację swoich bliskich i znajomych.  W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało ok. stu osób i instytucji, którym udało się zebrać 530 tys. zł. Nadal jest możliwość, by zbierać fundusze na konkretne osoby. W takich przypadkach należy skontaktować się z biurem przy ul. ul. Prostopadłej 9A w Tarnowie.

Rok temu CDT dostała od podatników  prawie 1 milion 580 tys. zł. Sam sposób przekazania 1 procenta jest bardzo prosty. Na zeznaniu podatkowym PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” należy wpisać nr KRS: 0000211791 oraz deklarowaną kwotę (równowartość 1 proc. należnego podatku).

Do parafii diecezji tarnowskiej trafiły ulotki informacyjne z dokładną instrukcją, w jaki sposób poprawnie wypełnić tę rubrykę w zeznaniu podatkowym PIT. Ulotki te oraz inne informacje związane z procedurą przekazania 1 proc. podatku są także do pobrania ze strony caritas.diecezja.tarnow.pl  Znajdują się tam również darmowe programy do wypełniania zeznań z wpisaną adnotacją o przekazaniu 1 proc. na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Posłuchaj ks. Zbigniewa Pietruszki

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama