Księża, bracia, siostry zakonne i wdowy konsekrowane obchodzili w Tarnowie swoje święto. Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Stanisław Salaterski.
Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego, który przypada 2 lutego, w Tarnowie odbyło się spotkanie księży, braci i sióstr zakonnych posługujących w diecezji tarnowskiej.
Przed południem uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów poświęconych V Synodowi Diecezji Tarnowskiej. O synodzie i jego prawnych i teologicznych aspektach mówił ks. dr Zbigniew Krzyszowski, wikariusz biskupi do spraw zakonnych. Temat „Rozumienie Kościoła kluczem Synodu” przedstawił ks. dr Piotr Cebula, dyrektor wydziału duszpasterstwa małżeństw i rodzin kurii diecezjalnej w Tarnowie. Wreszcie o darze umiejętności mówił o. Ryszard Bożek, redemptorysta.
Po spotkaniu w auli księża, bracia i siostry zgromadzili się przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie miało miejsce poświęcenie świec. Następnie wszyscy, pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego, udali się do tarnowskiej katedry na Mszę św. Podczas Eucharystii wszystkie osoby życia konsekrowanego odnowiły śluby zakonne.
Homilię wygłosił bp Leszek Leszkiewicz. - Ucieszcie się swoim powołaniem! - zachęcał księży, braci, siostry i wdowy konsekrowane biskup. - Jesteście wezwani do pierwotnej świętości, a to oznacza, że Kościół ma prawo do waszego świadectwa, które jest ważne także dla świata, ponieważ ukazuje to, co w życiu człowieka jest najważniejsze. Niech w waszych domach panuje wzajemna miłość, miejcie wstręt do złego, do zazdrości, obmowy, plotek. Przyciągajcie do waszych zgromadzeń waszą bliskością z Bogiem i miłością do współbraci, współsióstr. Nie jesteście organizacjami pozarządowymi, instytucjami charytatywnymi, ale znakiem, któremu świat się sprzeciwia, światłem, które trzeba nieść aż na peryferia życia ludzkiego - dodawał w homilii bp Leszkiewicz.
Na spotkanie po raz pierwszy przyjechały z Kiczni zawierzanki. Siostry zapraszają na rekolekcje z indywidualnym towarzyszeniem kapłana - przewodnika duchowego oraz sióstr, które otaczają rekolektanta swoją modlitwą. Rekolekcje odbywają się w łączności z wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu.
- Często pracując z młodzieżą słyszałam pytanie, czy nie żal mi, że idąc do zakonu, nie założę rodziny. Uradowało mnie to, że w Dniu Życia Konsekrowanego w kościołach został odczytany list bp. Kicińskiego, który podkreślił, że osoby konsekrowane przez miłość i wierność tworzą rodzinę sióstr i braci. Choć nie zakładamy własnych rodzin, to przecież nie jesteśmy pozbawione sióstr i braci, których daje nam Bóg w Kościele - mówi s. Halina Rosiek, służebniczka dębicka, która żyje w zgromadzeniu już 40 lat. - Im bliżej jestem Jezusa, im bardziej jestem Mu wierna, tym lepiej potrafię przeżywać to, co On proponuje mi każdego dnia. To jest także droga ku ludziom. A wspólnota z kolei uczy miłości i wierności - dodaje siostra.
Warto dodać, że obchody Dnia Życia Konsekrowanego zaczęły się już 1 lutego. Uroczyste nieszpory z udziałem bp. Leszka Leszkiewicza odprawiono w klasztorze ojców redemptorystów w Tuchowie, zaś bp Stanisław Salaterski przewodniczył nieszporom w klasztorze sióstr klarysek w Starym Sączu.
List bp. Kicińskiego został odczytany 2 lutego we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej. Wierni mogli tego dnia ofiarą na tacę wesprzeć klasztory klauzurowe znajdujące się na terenie diecezji.
- W diecezji pracuje 16 zgromadzeń zakonnych męskich i 36 żeńskich. Odnawia się także forma życia konsekrowanego wdów i wdowców - mówi ks. dr Zbigniew Krzyszowski.