Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z Bangi do Mbaiki

Bp Jeż odwiedza kolejnych tarnowskich misjonarzy. Tym razem w diecezji Mbaiki, gdzie posługują nieprzerwanie od 20 lat.

2 lutego był dla biskupa Andrzeja Jeża czasem przemieszczenia się do innej diecezji, spotkania z jej biskupem i ostatecznie dotarcia tam, gdzie w niedzielę będzie mieć miejsce konsekracja kościoła. Kierowcą toyoty zakupionej przez diecezję tarnowską był ks. Marek Muszyński, któremu okolice Bagandou i sama licząca około 10 tys. mieszkańców wioska o tej nazwie są bardzo dobrze znane.

Bagandou jest oddalone od Bimbo, gdzie dotychczas przebywał biskup Andrzej, o ponad 130 kilometrów. Droga wiedzie przez stolicę diecezji - Mbaiki. Od tego trzydziestotysięcznego miasta prowadzi ona przez las, a 5 km przed Bagandou podróżujący musi skorzystać z promu na rzece Lobaye. Jego stan techniczny daleki jest od zadowalającego, ale nikt z korzystających z przeprawy nie ma innego wyjścia.

W stolicy diecezji biskup tarnowski spotkał się z miejscowym biskupem Rino Perrin. Rozmowy dotyczyły m.in. spraw, które związane są z posługiwaniem tarnowskich misjonarzy podejmowanym tu nieprzerwanie od 20 lat.

Pierwszym misjonarzem, który tu przybył w 1998 roku był ks. Marek Muszyński. Jako proboszcz wybudował plebanię w Bagandou, jak również pierwsze budynki szpitala wzniesionego i utrzymywanego przez kolędników misyjnych. Rok później do diecezji Mbaiki przybył ks. Mieczysław Pająk i pozostaje w niej nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Został następcą ks. Marka Muszyńskiego w posłudze proboszcza, koniecznymi pracami i działaniami przygotował i wyposażył szpital na jego otwarcie, a w ostatnich niespełna trzech latach wybudował kościół. Kolejni misjonarze, którzy tu podejmowali posługę ewangelizacyjną to: ks. Jacek Kwiek, ks. Mateusz Dziedzic, ks. Paweł Wróbel i od 4 miesięcy ks. Szymon Pietryka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama