Nowy numer 3/2021 Archiwum

Za uratowanie życia Żydom

Józef Jarosz ze Stańkowej k. Nowego Sącza, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej otrzymał 16 lutego w Nowym Sączu Józef Jarosz ze Stańkowej, wsi w powiecie nowosądeckim. Odznaczenie nadane przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę wręczył wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

Józef Jarosz miał 14 lat, kiedy w jego rodzinnym domu w czasie wojny znalazło schronienie kilkunastu Żydów. Rodzina Jaroszów ukrywała ich przez prawie trzy lata, choć groziła im za to kara śmierci. Dzielili się jedzeniem, którego sami nie mieli za dużo.

W ceremonii, która odbyła się w Urzędzie Miasta Nowego Sącza, uczestniczyła m.in. Anna Grygiel Huryn - jedna z osób, która została ocalona dzięki Jaroszom. W czasie wojny miała zaledwie 2 lata. Do dziś z panem Józefem są w stałym kontakcie.

W 1990 roku Józef Jarosz za swoją postawę został uhonorowany Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem w Izraelu.

Zobacz zdjęcia na rdn.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama