W Dębicy odbył się wielkopostny dzień skupienia dla członków grup o. Pio. Ten rok będzie dla nich wyjątkowy.
Tegoroczny wielkopostny dzień skupienia grup modlitwy o. Pio, który odbył się 17 lutego w kościele Ducha Świętego w Dębicy, wpisał się w rok jubileuszu 100. rocznicy stygmatyzacji o. Pio i 50. rocznicy jego śmierci.
– Święty o. Pio to nie tylko stygmatyk. Mówił, że sam dla siebie jest tajemnicą. Miał wiele darów: bilokacji, czytania w ludzkich duszach, czego doświadczali ci, którzy klękali u kratek jego konfesjonału, miał wizje nadprzyrodzone, obcował z duszami w czyśćcu cierpiącymi, miał dar przepowiadania przyszłości - wylicza ks. Andrzej Liszka, założyciel i koordynator grup modlitewnych o. Pio w diecezji tarnowskiej. Przekonywał, że przy tym wszystkim przesłanie o. Pio nie straci nigdy na aktualności, ponieważ nigdy nie skupiał uwagi na sobie, ale zawsze wskazywał na Chrystusa. Ukochał Boga i całe swe życie oddał Jezusowi.
Na dzień skupienia przybyli czciciele świętego z najdalszych zakątków naszej diecezji, a także przedstawiciele grup modlitewnych z diecezji sandomierskiej i rzeszowskiej. To sądecka grupa o. Pio, która jest najstarszą w diecezji tarnowskiej, dała początek ponad 60 kolejnym, jakie tu powstały, ale i takim, które istnieją poza jej granicami, m.in. w archidiecezji krakowskiej, diecezji przemyskiej, sandomierskiej i rzeszowskiej.
- Wielką radością dla nas jest to, że przybywa w grupach ludzi młodych, mężczyzn, małżeństw z małymi dziećmi. To świadectwo tego, jak bardzo ludzie potrzebują modlitwy, ale i tego, że o. Pio nas wspiera i jest z nami. Bardzo często na adres sądeckiej grupy spływają świadectwa tych, którzy otrzymali łaski za wstawiennictwem o. Pio. Na co dzień doświadczamy jego orędownictwa - mówi ks. Andrzej Liszka.
Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Andrzej Rams, kustosz chorzelowskiego sanktuarium, prowadzący w dębickiej parafii misje święte. Uczestnicy wysłuchali także dwóch konferencji - ks. Andrzeja Liszki i o. Macieja Zinkiewicza OFM Cap, redaktora naczelnego "Głosu Ojca Pio". Drogę krzyżowa poprowadziła z kolei grupa modlitewna z Laskowej. Po godzinie miłosierdzia rekolekcje zakończyły się Mszą św., której przewodniczył abp Henryk Nowacki.
Mszy św. na zakończenie spotkania przewodniczył abp Henryk Nowacki Beata Malec-Suwara /Foto Gość - Jesteście, moi drodzy, cenną spuścizną duchową o. Pio, prawdziwym cudem Bożej Opatrzności, który rozwija się zgodnie z pragnieniem założyciela. Po całym świecie Bóg was rozsiał jak cenne ziarno, abyście owoc przynosili. Jest przecież w świecie ponad 3 tys. grup modlitewnych, a należących do nich członków ponad 3 mln - mówił w czasie homilii abp Henryk Nowacki.
Ojciec Pio był przekonany, że szczera i pełna wiary modlitwa jest skuteczną pomocą dla świata. Chciał utworzyć amię ludzi modlących się wspólnie do Boga, który uczyniłby świat lepszym. - Bądźcie pokornymi i cichymi zwiastunami lepszego świata. Jesteście światu potrzebni - mówił arcybiskup.
Jedną z inicjatyw podjętych podczas dnia skupienia przez członków grup o. Pio jest codzienna modlitwa za kapłanów diecezji tarnowskiej. Każdy modli się za wybranego losowo księdza. Jego imię i nazwisko będzie pojawiać się do końca roku w codziennej modlitwie osoby, która je wylosowała.
- Potrzeba modlitwy o świętość życia kapłańskiego. Święty Jan Maria Vianney mówił, że gdzie kapłan jest święty - tam lud pobożny, gdzie kapłan pobożny - tam lud poczciwy, a gdzie kapłan poczciwy - tam lud bezbożny. Prosty wniosek: światu potrzeba świętych kapłanów - zachęcał ks. Andrzej Liszka zebranych do modlitwy za księży .
Osoby, które do końca roku zdecydowały się codziennie modlić za kapłana diecezji tarnowskiej, losowo wybierały jego imię i nazwisko Beata Malec-Suwara /Foto Gość Prosił także o modlitwę w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Mówił o inicjatywach, jakie będą podejmowane w grupach o. Pio. Jedną z nich jest tzw. pociąg o. Pio, będący swego rodzaju dniem skupienia w drodze. W trzecią sobotę lipca członkowie grup modlitewnych udadzą się w podróż do trzech sanktuariów diecezji tarnowskiej, które będą stanowić kolejne stacje modlitwy i rozważania słowa Bożego.
- Tego rodzaju inicjatywę podejmowaliśmy już w pierwszych latach istnienia grup o. Pio. Bywały czasy, gdzie 30-40 autokarów przemierzało ten modlitewny szlak - wspomina ks. Liszka.
Zaplanowano także doroczne rekolekcje w Gródku nad Dunajcem, które odbędą się od 14 do 16 września. - Włączamy się też w październikową (od 8 do 17 października) ogólnopolską pielgrzymkę do San Giovanni Rotondo, połączoną z audiencją u Ojca św. dla grup o. Pio z Polski. Już mamy zgłoszenia na dwa autokary. Zostało zaledwie kilka wolnych miejsc - dodaje ks. Liszka.