Nowy numer 2/2021 Archiwum

Medytacje ostatnich słów

Nowosądecka bazylika jest jedną z 14 świątyń w Polsce, w której będzie można przeżyć pasyjne "rekolekcje" z Jerzym Zelnikiem i oratorium Josepha Haydna.

- Nasz występ ma charakter rekolekcji. Najważniejszy jest pożytek duchowy. Forma musi być piękna, ale ma być też skromna. Żeby - jak mawiał mój spowiednik ks. Bronek Bozowski - nie zasłaniać sobą prawdy - mówił "Gościowi" aktor Jerzy Zelnik, który jest inicjatorem i realizatorem projektu "14 Katedr".

"14 Katedr" to projekt realizowany w okresie Wielkiego Postu w 14 katedrach i świątyniach w Polsce. Nowosądecka i limanowska bazylika znalazły się wśród nich. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.

W ramach tego projektu w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu w sobotę 24 lutego o godz. 19, a w niedzielę 25 lutego o 16.45 w bazylice limanowskiej odbędzie się koncert pasyjny „Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu”. Na program koncertu składa się medytacja ks. Grzegorza Strzelczyka w wykonaniu Jerzego Zelnika oraz oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” w wykonaniu orkiestry Baltic Neopolis Ensemble. Całość dopełniają kadry z filmu "Pasja" Mela Gibsona i gra światłem.

Medytacje ostatnich słów   Koncert dopełniają kadry z filmu "Pasja" Mela Gibsona ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Projekt "14 Katedr", w ramach którego realizowany jest koncert, miał swoją pierwszą edycję w ubiegłym roku i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i uznaniem publiczności. Zelnik podkreśla, że z każdym występem wiążą się spore emocje. - Za każdym razem jest to wspinaczka na górę skupienia i koncentracji. Człowiek staje przed pytaniami i nie wie, jak się to potoczy. Zawsze więc jesteśmy skupieni tak, jakbyśmy mieli to wykonywać po raz pierwszy i zarazem ostatni - tłumaczy artysta.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama