GN 2/2021 Archiwum

Do 15 marca

Trwa nabór wniosków o dotację na remont kapliczek. Na ten cel Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zabezpieczył aż 550 tys. zł.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, o dofinansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego. Gminy czy powiaty nie muszą być ich właścicielami, wystarczy, że znajdują się na ich terenie. A takich w małopolskim krajobrazie jest pełno.

Znajdują się na polach, przy drogach, są zawieszone na drzewach albo mają postać niewielkich kaplic, murowane albo drewniane. Fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota, dla upamiętnienia znaczących dla miejscowej wspólnoty wydarzeń niejednokrotnie stanowią ważny element budowania jej tożsamości, łącząc przeszłość z teraźniejszością.

Dotacje będzie można przeznaczyć na roboty budowlane, konserwację i restaurację kapliczek. Dofinansowanie z budżetu województwa małopolskiego na realizację jednego zadania może być udzielone w wysokości do 60% ogółu nakładów koniecznych wykonania prac, jednak nie może przekroczyć kwoty 20 000 zł.

W tym roku na renowację kapliczek przeznaczono blisko 40% środków więcej niż w roku ubiegłym. W ramach programu "Małopolskie Kapliczki 2018" na ten cel zabezpieczono aż 550 tys. zł z budżetu województwa. Wszystkie informacje na temat konkursu, wnioski, niezbędne dokumenty można znaleźć TUTAJ.

Od 2012 r. samorząd województwa przeznaczył ponad 1,5 mln zł na konserwację ponad 250 zabytkowych kapliczek w całym regionie. W 2017 r. dzięki dotacji w wysokości 340 tys. zł udało się odnowić 64 przydrożnych krzyży i figur.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama