Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ksiądz wyklęty

Na ekrany kin wchodzi film o ks. Gurgaczu. Został skazany na karę śmierci w kłamliwym procesie, na którym przedstawiono go jako "herszta zbójeckiej bandy".

Jak to było rzeczywiście z kapelanem działającego na Sądecczyźnie oddziału partyzanckiego "Żandarmeria", pozwala zrozumieć film "Gurgacz. Kapelan wyklętych".

Ten "portret" niezwykłego kapłana to przejmujący obraz na styku dokumentu i fabuły. Zawiera wiele świadectw ludzi opisujących ks. Władysława Gurgacza jako kapłana, który pozostał do końca wierny swojemu powołaniu, przekonaniom i żołnierzom oddziału, nad którymi sprawował duchową opiekę.

Nietypowy ksiądz i nietypowy żołnierz - nosił mundur i ukrywał się w lasach, stając się jednym z żołnierzy wyklętych, ale nie używał broni. Ratował zbłąkane dusze, był powiernikiem i ojcem dla młodych chłopców, którzy musieli się stać mężczyznami i dokonywać najtrudniejszych wyborów, od których także zależało życie i śmierć. Za jego sprawą oddział ograniczał akcję zbrojną do samoobrony.

Archiwalne fotografie, zapiski kapłana, świadectwa przeplatają się ze scenami fabularnymi, w których kreację głównego bohatera stworzył Wojciech Trela. Reżyserem filmu jest Dariusz Walusiak, współtwórca "Teraz i w godzinę śmierci".

"Gurgacz" to nie tylko filmowy zapis dramatycznej, prawdziwej historii. To przede wszystkim poruszająca opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze.

GURGACZ Kapelan Wyklętych | Oficjalny zwiastun
Gloria 24 - Książki, Płyty, Gry i Filmy Religijne
Film będzie miał swoją premierę kinową 2 marca, ale już dzisiaj będzie pokazany w nowosądeckim "Sokole". Jutro zobaczymy go w Bochni (kino "Regis" - godz. 17 i 19), Krynicy-Zdrój (kino "Jaworzyna II" - godz. 16.50) i w Nowym Sączu (kino "Helios" - godz. 11).

Listę kin, w których "Gurgacz" będzie grany, można zobaczyć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Mol
    03.03.2018 18:49
    Gorąco polecam obejrzenie krótkiej kroniki filmowej szkalującej ks. Gurgacza w procesie, 50 sekund dostępnych w repozytorium filmoteki narodowej http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5482 ("Etyka księdza Gurgacza"). Z offu oskarża osobiście Andrzej Łapicki.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma