Nowy numer 3/2021 Archiwum

Honory dla proboszczów

Ks. Stanisław Polek z Borowej k. Mielca i ks. Antoni Sowa z Rzędzianowic zostali kanonikami honorowymi kapituły kolegiackiej w Mielcu.

Kolejni księża zostali włączeni do grona kanoników honorowych kapituły kolegiackiej w Mielcu. Zaszczytny tytuł otrzymali ks. Antoni Sowa pełniący obowiązki proboszcza w parafii Rzędzianowice oraz ks. Stanisław Polek - proboszcz w Borowej k. Mielca.

ks. prał. Antoni Sowa   ks. prał. Antoni Sowa
Fotoprzyjaciele
Kapituła kolegiacka w Mielcu pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty została erygowana przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża 25 grudnia 2017 roku.

Życie religijne Mielca od kilku stuleci było skoncentrowane przy kościele pw. św. Mateusza. Pierwsze wzmianki pochodzą z lat 1373-1374. W 1526 roku na prośbę Stanisława Mieleckiego biskup krakowski Piotr Tomicki erygował prepozyturę w Mielcu. Ważną rolę w życiu miasta odgrywała niegdyś grupa mansjonarzy, której przewodził prepozyt.

Benedykt XVI w 2016 roku kościół pw. św. Mateusza podniósł do rang bazyliki. Nowa kapituła została związana z tym najstarszym kościołem w mieście.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama