Rektorat pw. św. Antoniego Padewskiego w Boguszy przestał istnieć. W jego miejsce bp Andrzej Jeż ustanowił nową parafię.
Biskup Andrzej Jeż erygował parafię pw. św. Antoniego Padewskiego w Boguszy. Do tej pory mieścił się tam rektorat zależny od parafii w Królowej Górnej. Nowym proboszczem został ks. Józef Nowak.
- Ludzi w Boguszy cechuje głęboka, świadoma wiara. Są także bardzo odpowiedzialni za swój kościół parafialny. Ustanowienie parafii w Boguszy to uszanowanie trudu, pracy, ofiarności tutejszej wspólnoty, która od dawna pragnęła powstania parafii - mówi ks. Nowak.
Barbara Dobosz podkreśla, że boguszan wiele różni, ale w sprawach najważniejszych są jednością.
- Ta jedność wyrażała się w pragnieniu, żeby powstała w Boguszy parafia. Dopóki nie było to możliwe, staraliśmy się dbać o nasze dwa kościoły, czyli o dawną drewnianą cerkiew św. Antoniego i o kościół Najświętszego Zbawiciela. Wielkie zasługi miał w tym dziele ks. Czesław Dźwigaj, bez którego Bogusza nie byłaby tą samą miejscowością, co dzisiaj. W jego ślady idzie nasz obecny proboszcz, z którym chcemy współpracować i tworzyć nasz wspólny parafialny dom - mówi pani Barbara.
Bp Jeż błogosławi nowej parafii
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Biskup Andrzej Jeż podkreślał w homilii, że parafia powinna być rodziną rodzin. - Przez lata dawaliście dowody, że tak w Boguszy jest, że staracie się jednoczyć wszystkich wokół kościoła i Chrystusa - mówił w homilii.
Pierwsza wzmianka o Boguszy pochodzi z 1460 roku. Mieszkańcami wsi byli polscy rolnicy. W XIV i XV w. napłynęli tu Rusnacy, przez co Bogusza stała się częścią regionu zwanego Łemkowszczyzną.
W 1626 r. powstała w Boguszy parafia unicka, ale w 1785 r. cesarz Józef II zniósł parafię, istniejącą zaś wspólnotę wiernych podporządkował parafii w Królowej Ruskiej.
Ołtarz główny w kościele Najświętszego Zbawiciela
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Uniccy parafianie wybudowali we wsi cerkiew drewnianą pw. św. Antoniego Padewskiego. W latach międzywojennych nastąpił w miejscowości rozłam, część mieszkańców przeszła na prawosławie i wybudowała cerkiew murowaną pw. Najświętszego Zbawiciela.
Oba kościoły, jak i miejscowość, opustoszały w wyniku akcji „Wisła” w 1947 roku. Po zasiedleniu ludności polskiej Bogusza została przyłączona do parafii w Królowej Ruskiej - obecnie Królowej Górnej.