Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dzieje Apostolskie - dzieje Kościoła, cz. II

Co łączy św. Piotra i św. Pawła - o tym w najnowszym studium biblijnym. W tym roku wszystkie wykłady są poświęcone tajemnicy Kościoła.

Chodzi jednak nie tylko o miejsce jakie ten epizod ma w Łukaszowej narracji.

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o treść, która jest przekazana przez św. Łukasza w sposób bardzo przemyślany i precyzyjny. Mówiliśmy o paschalnej drodze Apostoła z ciemności do światła. Właśnie 12 rozdział Dz taką drogę ukazuje. Najpierw autor Dz przedstawia nam Apostoła w kompletnej ciemności. Matni bez wyjścia. Dowiadujemy się, że kontekstem aresztowania Piotra są prześladowania jakie cierpi Kościół w Jerozolimie z ręki Heroda Agryppy I. Jest rok 42 po Chr. Św. Łukasz wyraźnie zaznacza grozę sytuacji przytaczając fakt, że aresztowanie Piotra dokonało się po ścięciu Jakuba, brata Jana (Dz 12,2), co każe zakładać, iż taki sam los może spotkać Piotra. Został on uwięziony i jest strzeżony tak skrupulatnie jak to tylko jest możliwe. Jest bowiem strzeżony aż przez szesnastu żołnierzy, czyli oddany „pod straż czterech oddziałów po czterech żołnierzy każdy” (Dz 12,3) W nocy zaś Piotr śpi pomiędzy dwoma żołnierzami i jest skuty podwójnym łańcuchem (12,6). Narracja jest więc tak prowadzona, aby czytelnik  był przekonany, iż dla Piotra nie ma ratunku.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl