Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dzieje Apostolskie - dzieje Kościoła, cz. III

Kościół jest po to, aby głosił Ewangelię, aby jego członkowie byli świadkami Jezusa wobec świata.

Jakim tematem dziś się zajmiemy?

Chciałbym, żebyśmy pochylili się dzisiaj nad jednym z podstawowych pytań dotyczących Kościoła, które musimy sobie ciągle na nowo zadawać. Chodzi o pytanie: Czym jest Kościół i jaka jest jego podstawowa misja? Inaczej mówiąc, po co wspólnota Kościoła została przez Jezusa założona, po co on istnieje? Św. Łukasz w bardzo specyficzny sposób  zadaje nam w Dz to pytanie i jednocześnie na nie odpowiada, choć znów nie przez jakieś teoretyczne stwierdzenia, ale przedstawiając wydarzenia ukazujące działalność i sposób myślenia pierwszych chrześcijan.

Po co więc, według św. Łukasza, istnieje Kościół?

Spośród całej mozaiki odpowiedzi jakie dają nam Dz w tej kwestii jedna zdecydowanie wybija się na pierwszy plan. Mianowicie Kościół jest po to, aby głosił Ewangelię, aby jego członkowie byli światkami Jezusa wobec świata. Inaczej mówiąc, możemy powiedzieć, że do istoty Kościoła, jego natury należy misyjność. Wynika to z pierwszego nakazu Jezusa skierowanego do uczniów: „będziecie moimi świadkami...” (Dz 1,8; por. Łk 24,47-48). Uczniowie w imię Jezusa będą głosić nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Każdy, kto otworzy się na to przesłanie, osiągnie zbawienie (Dz 2,21), które jest celem misji Kościoła. Cała zaś opowieść Dz o pierwotnej wspólnocie jest niczym innym jak opowieścią o głoszeniu Słowa, o rozprzestrzenianiu się Ewangelii w świecie, o wysiłkach wszystkich uczniów Chrystusa, aby każdy mógł usłyszeć Dobrą Nowinę. Choć wydaje się to kwestą oczywistą dla pierwotnej wspólnoty, to musimy ją sobie i dziś przypominać, gdy grozi nam często pokusa myślenia odwrotnego czyli zasklepiania się we własnych wspólnotach.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl