Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z tarnowskich Mościc na cały świat

Tu powstały pierwsze koła koronkowe. Dziś istnieją już we Włoszech, Anglii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Norwegii, Litwie...

Był 2012 rok, kiedy s. Marietta Kruszewska ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, pracująca w mościckiej parafii, wpadła na pomysł "kół koronkowych", a raczej - jak mówi sama - gotowa myśl o tym, na jakiej zasadzie koła powinny funkcjonować i jak się nazywać, spadła jej z nieba.

W Mościcach wśród gimnazjalistów, których uczyła, powstało pierwsze koło. Potem idei ulegli dorośli, a także dzieci. Dziś tylko w tej jednej parafii funkcjonuje 52 koła koronkowe: 31 - dziecięcych, 17 - dla dorosłych i 4, które tworzą ludzie młodzi.

Podczas peregrynacji obrazu "Jezu ufam Tobie" oraz relikwii św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II idea kół koronkowych dotarła do każdej parafii diecezji tarnowskiej, gdzie także zaczęły powstawać. Dziś prężnym ośrodkiem jest też m.in. Limanowa, gdzie istnieje 35 kół, które tworzą dorośli i młodzież.

Koła koronkowe w zaledwie tych 5 lat powstały również zagranicą, m.in. we Włoszech, Anglii, Kanadzie, USA, na Ukrainie, Litwie czy w Norwegii. - Do końca nie wiadomo, gdzie jeszcze i ile tych kół wszystkich jest. Czasem o tym, że gdzieś istnieją, dowiaduję się z internetu lub kiedy ktoś zadzwoni - przyznaje s. Marietta, która myśli i o tym, by zorganizować swego rodzaju diecezjalny zjazd członków kół koronkowych.

Z tarnowskich Mościc na cały świat   Członkowie dziecięcych kół koronkowych z tarnowskich Mościc wraz z s. Mariettą w Niedzielę Miłosierdzia Joanna Sadowska Koła koronkowe tworzą grupy 9 osób, które codziennie modlą się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz odmawiają jeden dzień z dziewięciodniowej nowenny do Miłosierdzia Bożego. Członkowie koła spotykają się zwykle co miesiąc i wymieniają się dniami nowenny. Zasada jest podobna jak do tej w różach różańcowych. Wersja dziecięca funkcjonuje wedle uproszczonych reguł i koła tworzą pięcioosobowe grupy dzieci.

Statut istnienia kół zatwierdził biskup tarnowski. Powstał także specjalny modlitewnik, który oprócz polskiej wersji, ma także rosyjską, angielską, ukraińską, litewską i niemiecką. Niebawem ukaże się także po włosku i francusku.

Więcej na temat kół koronkowych i sposobie ich funkcjonowania przeczytasz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama