Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Oddajemy ich całemu naszemu społeczeństwu

Prezydent Andrzej Duda otrzymał relikwie bł. Michała Tomaszka i pochodzącego z Zawady k. Tarnowa bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników: o. Michała Tomaszka i pochodzącego z Zawady k. Tarnowa o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Dar ten ofiarowali mu krakowscy franciszkanie w Dzień Świętości Życia, w poniedziałek 9 kwietnia, podczas specjalnej Mszy św. w Pałacu Prezydenckim pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera.

Świadkami tego wydarzenia było m.in. rodzeństwo błogosławionych zakonników, w tym brat bł. Zbigniewa - Bogdan Strzałkowski. Pałac Prezydencki jest 235 miejscem, gdzie trafiły relikwie misjonarzy w postaci fragmentów ich kości.

"Oddali siebie tym, którym służyli" - powiedział PAP o błogosławionych męczennikach o. Jan Maria Szewek - "I my dzisiaj, oddając ich relikwie panu prezydentowi, oddajemy ich - jako naszych orędowników u Boga - całemu naszemu społeczeństwu" - dodał.

O. Szewek, który znał osobiście o. Strzałkowskiego, podkreślił, że był dla niego "wzorem ojcostwa" i bardzo lubianym katechetą w liceum w Legnicy, do którego sam uczęszczał. "Wszystkich chłopców traktował równo, był sprawiedliwy, co było dla nas bardzo istotne - zawsze uśmiechnięty, otwarty, miał dla nas czas; był też bardzo wysportowany. Część z kolegów nawet załatwiła sobie pozwolenie od rodziców, żeby jechać go pożegnać na lotnisko, kiedy leciał na misję" - powiedział.

Eucharystię zakończyła modlitwa, odmówiona przez o. prof. Zdzisława Gogolę, który wysłał Strzałkowskiego i Tomaszka na misję do Pariacoto w Peru, gdzie 9 sierpnia 1991 r. zostali zamordowani przez komunistycznych terrorystów.

Modlono się o "pokój i zachowanie od terroryzmu za ich wstawiennictwem, tę samą, którą wcześniej kierował do Boga papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Bazylice Franciszkanów w Krakowie".

5 grudnia 2015 r. Strzałkowski i Tomaszek zostali beatyfikowani decyzją papieża Franciszka. 7 czerwca w Kościele obchodzone jest wspomnienie liturgiczne błogosławionych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy