Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni przejdź do galerii

Biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęcił powstały niedawno przy parafii pw. św. Mateusza w Mielcu Dom św. Jana Pawła II.

– To była bardzo dobra inicjatywa. Korzystamy z różnych zajęć dydaktycznych, fizjoterapeutycznych. Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni, tak my, jak i nasze rodziny, które są o nas spokojne – mówi pani Józefa, która korzysta z zajęć dla seniorów, jakie w ramach Domu Dziennego Pobytu tu dla nich zorganizowano.

Pani Zofia z kolei bardzo lubi zajęcia muzyczne, plastyczne, tańce i śpiewy. – Ciągnie mnie tutaj. Kiedy przyjdzie sobota i niedziela, wypatruję już poniedziałku. Kiedy jest się samemu w domu, różne myśli do głowy przychodzą, a tu można spotkać życzliwych i otwartych ludzi – dodaje.

W Domu św. Jana Pawła II oprócz zajęć dla seniorów odbywają się także Warsztaty Terapii Zajęciowej. Uczestniczy w nich 15 osób, ale docelowo liczba uczestników ma wzrosnąć do 90.

Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni   W Domu św. Jana Pawła II powstał Dom Dziennego Pobytu dla seniorów oraz organizowane są w nim Warsztaty Terapii Zajęciowej Beata Malec-Suwara /Foto Gość Dom św. Jana Pawła II, poświęcony przez bp. Andrzeja Jeża 12 kwietnia, powstał na terenie parafii pw. św. Mateusza w Mielcu w 2017 roku. Obiekt został wybudowany przez Urząd Miejski w Mielcu, przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Inwestycję tę wsparł Urząd Marszałkowski, Wojewódzki Urząd Podkarpacki w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Mielcu, parafia św. Mateusza w Mielcu, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Miejscowy proboszcz ks. Janusz Kłęczek podkreśla nie tylko na przykładzie tej inwestycji wzorcową współpracę pomiędzy Kościołem a instytucjami państwowymi i samorządowymi dla dobra osób, które tu mieszkają. – Współpraca ta układa się jak we wzorcowym małżeństwie. Okazując sobie wzajemne wsparcie, pomoc, szacunek, uznając swoją odrębność, może być dobrym przykładem dla innych – dodaje.

Za ten "montaż myśli i czynu" dziękował również marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, nazywając dom pomnikiem poświęconym Janowi Pawłowi II na miarę jego nauczania i testamentu, jaki nam pozostawił.

Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni   Pomieszczenia domu poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż Beata Malec-Suwara /Foto Gość – Jest to znak pełen nadziei, nie tylko dla nas, którzy też będziemy kiedyś seniorami, ale dla całego społeczeństwa – mówi o domu bp Andrzej Jeż. – Radujemy się z tego faktu, że patronuje mu św. Jan Paweł II, który budował relacje na różnych poziomach i wspaniale potrafił wykorzystać swój podeszły wiek, chorobę, różnego rodzaju trudności, jakie przeżywał, jako siłę do budowania więzi duchowych i międzyludzkich – dodaje.

Zaznacza, że mamy przed sobą perspektywę starzejącego się społeczeństwa, a przy tym rozpadającą się niestety rodzinę wielopokoleniową, a to rodzi coraz większą liczbę osób osamotnionych.

– Tu mogą tworzyć wspólnotę na wzór rodziny parafialnej, gdzie ludzi łączą nie tyle więzy naturalne, co duchowe. Jestem wdzięczny wszystkim instytucjom, które włączyły się w to wielkie dzieło budowy domu, który służy seniorom, ale i pomaga rozwijać talenty osobom z różnego rodzaju niepełnoprawnościami – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama