W Dąbrowie Tarnowskiej odbywają się od 13 kwietnia dwudniowe V Dąbrowskie Spotkania Kliniczne.
Dąbrowskie Spotkania Kliniczne organizuje powołana przed paroma laty do istnienia przez śp. abp. Zygmunta Zimowskiego i prof. dr hab. Ireneusza Kotelę Fundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego.
- Tegoroczna dwudniowa konferencja poświęcona jest chorobom cywilizacyjnym w codziennej pracy lekarzy praktyków oraz postępom w ich diagnostyce i leczeniu - mówi prof. Ireneusz Kotela.
W konferencji, w wykładach znakomitych specjalistów w dziedzinie nauk medycznych biorą udział głównie lekarze. - W tym roku mamy 210 zarejestrowanych uczestników. Wielu z nich jest z Powiśla Dąbrowskiego, wielu z okolic, z Małopolski, ale są też lekarze, którzy przyjechali na naszą konferencję z innych stron, w tym wielu z Warszawy - mówi Krzysztof Orwat, członek zarządu fundacji.
Lekarzy do Dąbrowy Tarnowskiej z całej Polski ściągają nazwiska wykładowców, aktualne, ciekawe tematy dotyczące praktyki medycznej, ale też niezmiennie bardzo wysoki poziom organizacyjny Dąbrowskich Spotkań Klinicznych.
Goście DSK. Obok biskupa poseł Anna Czech i Andrzej Kosiniak-Kamysz Grzegorz Brożek /Foto Gość W tym roku uczestnicy mają możliwość wysłuchania wykładów dotyczących m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nadciśnienia tętniczego w świetle nowych badań klinicznych, cukrzycy, refleksu żołądkowo-przełykowego, osteoporozy, geriatrii.
Na początku konferencji naukowej w imieniu fundacji wręczona została biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi statuetka „Złota troska”. - Dziękuję za to wyróżnienie, które dla mnie jest znakiem docenienia starań Kościoła o godność ludzkiego życia - mówił bp Andrzej Jeż. Zwrócił uwagę, że lekarz w swojej służbie pracuje między śmiercią a zmartwychwstaniem.- Warto, byśmy sobie uświadomili, szczególnie w okresie wielkanocnym, że tajemnica zmartwychwstania jest drogą zaspokojenia wielkich potrzeb człowieka: potrzeby nieśmiertelności, ukojenia bólu i cierpienia i wielu, wielu innych - mówił bp Andrzej Jeż.