GN 3/2021 Archiwum

Kościół to "oni" czy "my"?

"Ponawiam mój gorący apel i zaproszenie do zaangażowania się wszystkich diecezjan w modlitwę za synod i prace synodalne" - pisze w liście pasterskim bp Andrzej Jeż.

"Wydarzenie V Synodu stanowi wyjątkową sposobność, by dostrzec i odpowiedzieć także na ten rodzaj kryzysu Kościoła, na który często najmniej zwracamy uwagę. Znamienne jest, że wielu spośród katolików, myśląc i mówiąc o Kościele, nie myśli zarazem o sobie. Chociaż są ochrzczeni i deklarują swoją przynależność do Kościoła, to jednak pozostaje ona dla nich czymś zewnętrznym, co nie przenika do głębi nich samych. Mówią i myślą »o nich«, tzn. o hierarchii kościelnej i osobach odpowiedzialnych za różne sektory życia i aktywności Kościoła, a nie widzą w nim siebie i nie są skłonni włączyć swojej niepowtarzalnej cząstki w wielkie dzieło ustawicznego budowania Mistycznego Ciała Chrystusa, którym jest Kościół" – pisze biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście pasterskim, który jest czytany dzisiaj we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej.

"Synodalne wędrowanie razem ma nam uświadomić, iż Kościół powinien żyć w każdym i każdej z nas – wszyscy współtworzymy jeden Chrystusowy Kościół i jesteśmy odpowiedzialni za jego losy. Dlatego jeszcze raz ponawiam mój gorący apel i zaproszenie do zaangażowania się wszystkich diecezjan w modlitwę za synod i prace synodalne. Pomocna ku temu jest m.in. struktura prac synodalnych, której ważnym elementem są Parafialne Zespoły Synodalne" – czytamy dalej.

W liście biskup Andrzej Jeż zaprasza do "synodowania", ale i wzięcia udziału w uroczystej inauguracji V Synodu Diecezji Tarnowskiej, który odbędzie się w najbliższą sobotę 21 kwietnia.

Rozpoczęcie tego najbardziej doniosłego w życiu lokalnego Kościoła wydarzenia obwieszczą dzwony kościołów w całej diecezji. Uroczystość inauguracji V Synodu rozpocznie się o godz. 10 przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Przewidziane są trzy momenty tej celebracji: modlitwa stacyjna w kościele Matki Bożej Fatimskiej połączona z krótką adoracją Najświętszego Sakramentu, procesyjne przejście ulicami miasta do katedry ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych, a następnie Msza św. w tarnowskiej katedrze pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

W tarnowskim dodatku "Gościa Niedzielnego" na dzisiejszą niedzielę także można przeczytać o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej. Piszemy o zadaniach, jakie czekają parafialne zespoły synodalne, a także publikujemy wywiad z bp. Leszkiem Leszkiewiczem, przewodniczącym Komisji Przygotowawczej.

Pełną treść listu pasterskiego biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża z okazji inauguracji V Synodu Diecezji Tarnowskiej publikujemy na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama