Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie stawiać bariery

– Jesteście konkretnym znakiem, że Kościół nie może, nie powinien i nie chce stwarzać żadnej przeszkody ani przeciwności, która utrudniałaby dostęp do przebaczenia Ojca – mówił papież Franciszek do misjonarzy miłosierdzia.

Na kilkudniowej sesji w Rzymie wśród 600 misjonarzy miłosierdzia z całego świata był jeden z trzech w naszej diecezji, ks. dr Jan Bartoszek. Papież podziękował im wszystkim za dotychczasową posługę.

– Kolejny raz zwrócił uwagę świata na nieprzebrane zdroje Bożego miłosierdzia, na posługę jednania czynioną w Kościele. Papieżowi na tym bardzo zależy – mówi ks. Bartoszek. Świadczy choćby o tym fakt, że bezterminowo przedłużył posługę misjonarzy, którzy mają moc rozgrzeszania z grzechów zastrzeżonych dla Stolicy Apostolskiej, jak choćby profanacja Najświętszego Sakramentu. – Często przychodzą do mnie na przykład ludzie, których dręczy sumienie, a nie umieją rozeznać sytuacji moralnej. Spotkania trwają nieraz po parę godzin. Szczególnie dużo pracy mieliśmy w Roku Miłosierdzia. Jego ogłoszenie spowodowało, że przychodzili spowiadać się ludzie, którzy nie mogli z różnych powodów otrzymać rozgrzeszenia bez naszej posługi. Piękne było to, że chcieli szukać szansy, że myślą o uregulowaniu swojej sytuacji – tłumaczy ks. dr Bartoszek. Z rzymskiego spotkania misjonarze przywieźli do diecezji szereg wskazań. Abp Rino Fisichella mówił, że misjonarze są znakiem, są po to, by zbliżać ludzi do Boga. Papież Franciszek prosił, by wykazywali się delikatnością, bo penitent, który przychodzi, już spotkał Boga. – Chodzi o to, żeby spowiednik nie był przeszkodą. Jego niepotrzebna czasem dociekliwość czy ciekawość bądź reakcje powodujące wywołanie nadmiernego wstydu, który prowadziłby do upokorzenia penitenta, oddalają grzesznika od pojednania i miłosierdzia Boga – przypomina słowa papieża ks. Jan. To wskazania nie tylko dla misjonarzy miłosierdzia, ale dla wszystkich spowiedników. – Dobrze, żeby i wierni o tym wiedzieli, żeby nie lękali się i chętnie czerpali ze zdrojów miłosierdzia Boga – dodaje ks. Jan Bartoszek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama