W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej 5 maja Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej świętowało swoje 25-lecie.
Zasłużeni otrzymali z rąk bp. Stanisława Salaterskiego medale "W Służbie Rodzinie", przyznawane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. Na zdjęciu medal i gratulacje odbierają Anna i Józef Kiełbasowie, którzy od 23 lat działają w oddziale SRK w Grybowie Beata Malec-Suwara /Foto Gość Podczas dzisiejszej jubileuszowej uroczystości bp Salaterski zasłużonym osobom wręczył medale "W Służbie Rodzinie", nadane przez SRK DT.
Otrzymali: je ks. prał. Stanisław Dudka, ks. prał. Eugeniusz Szymczak, ks. prał. Antoni Mikrut, Jan Palki z Dobrej, Zofia Mądel z Tarnowa, Maria i Grzegorz Potoczkowie z Grybowa oraz Anna i Józef Kiełbasowie, także z Grybowa.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działa w 42 parafiach diecezji tarnowskiej. Zrzesza 700 osób. Pierwsze oddziały powstały przy parafii Koszyce Wielkie (14 czerwca 1993 r.) oraz w Dobrej (24 lipca 1993 r.) właśnie. W tych oddziałach też są najdłużej urzędujący prezesi - Bogdan Wielkiewicz (25 lat prezesuje oddziałowi w Koszycach) i Jan Palki (prezes oddziału w Dobrej od 24 lat). Na początku działalności SRK DT powstały w sumie 23 oddziały, w których zrzeszone były 693 osoby.
Jak zauważa prezes SRK DT Stanisław Klimek, który pełni tę funkcję od 2005 roku, od początku istnienia stowarzyszenie nastawione było na pomoc rodzinom, szczególnie ubogim. Już w sierpniu 1993 roku zorganizowano pierwszą darmową kolonię dla 90 dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich w Wysowej i Rożnowie, a w następnych latach oazy w Szczawnicy i Krynicy.
Na świętowanie jubileuszu przybyła także Maria Lechowicz, pierwsza prezes SRK DT, wraz z mężem Beata Malec-Suwara /Foto Gość Przez wiele lat SRK DT prowadziło 10 świetlic dla dzieci. Po zmianach prawnych zostały dwie z nich - Placówki Wsparcia Dziennego w Tarnowie i w Mielcu, gdzie uczęszcza 90 dzieci. Stowarzyszenie prowadzi także Klub Seniora, z którego korzysta ok. 35 osób.
Współpracuje z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, miastami, gminami i powiatami. Prowadzi m.in. poradnię prorodzinną i szkołę rodzenia we współpracy z mielecką gminą. Organizuje konferencje, spotkania, doroczne Marsze dla Życia i Rodziny (w tym roku odbędzie się on po raz 10.). Stowarzyszenie składało petycję do Sejmu w sprawie ustawy antyaborcyjnej, było inicjatorem kart miejskich dla rodzin 3+, które działają w Tarnowie i w Mielcu.
Najbliższymi inicjatywami SRK DT są konferencja o wychowaniu, która odbędzie się 25 maja w Tarnowie, oraz konkurs "Stu na sto" dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.