Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
  • GN 15/2026
    GN 15/2026 Dokument:(9662601,Widziałem lwa i kipiące życie)
  • GN14/2026
    GN14/2026 Dokument:(9651710,Nasz piękny chrześcijański ekskluzywizm)
  • GN 13/2026
    GN 13/2026 Dokument:(9641462,Bój chwalebny, niezrównana walka)
  • GN 12/2026
    GN 12/2026 Dokument:(9630833,Nad wodą i pod wodą)
tarnow.gosc.pl → Ósmy dar Ducha Świętego

Ósmy dar Ducha Świętego przejdź do galerii

O uśmiechu - znaku radości mówił do bierzmowanych w Rytrze i Piwnicznej-Zdroju bp Stanisław Salaterski.

Bierzmowanie w Rytrze  
Bierzmowanie w Rytrze
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W czwartek 10 maja bp Stanisław Salaterski udzielił bierzmowania młodym z nadpopradzkich parafii.

W kościele parafialnym w Rytrze sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęli gimnazjaliści z miejscowej wspólnoty, a także z Żegiestowa-Zdroju.

Z kolei w Piwnicznej-Zdroju dar Ducha Świętego został udzielony młodym z tutejszej wspólnoty parafialnej, a także z Głębokiego, Piwnicznej-Kosarzysk, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowa i Łomnicy-Zdroju.

W homilii bp Stanisław Salaterski przypomniał, że Duch Święty łączy ze swoimi darami radość.

- Pan Bóg chciałby was widzieć nie tylko wówczas, kiedy z bólem, cierpieniem prosicie o potrzebne nagle łaski, ale także, kiedy jesteście uśmiechnięci. Daje wam swojego Ducha, abyście mimo problemów, przeciwności, trudności promieniowali wewnętrzną radością, która jest owocem działania w was Ducha Pocieszyciela.

Radość wiary wyrażana uśmiechem jest dzisiaj bardzo potrzebna jako forma ewangelizacji. Przypomina o tym papież Franciszek, który w swoich najważniejszych dokumentach mówi o radości. W „Evangelii gaudium” pisze o radości wypływającej z głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie. W „Amoris laetitia” o radości życia w małżeństwie i rodzinie. W „Laudato si” o radości wynikającej z zachwytu nad dziełem stworzenia. Wreszcie w adhortacji „Gaudete et exultate” wzywa wszystkich wierzących, by radowali się z tego, że Bóg ich wezwał do świętości.

Radość jest cechą, która wyróżnia człowieka wiary, człowieka napełnionego Duchem Świętym. Dla św. Urszuli Ledóchowskiej największą radością była praca dla zbawienia dusz ludzkich. Św. Matka Teresa z Kalkuty mówiła, że radość świętości polega na tym, iż Bogu oddaje się wszystko i zarazem wszystko, co On daje przyjmuje się z otwartym sercem.

Bierzmowanie w Piwnicznej-Zdroju   Bierzmowanie w Piwnicznej-Zdroju
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Niech wasza codzienność będzie przepełniona taką troską o własne zbawienie i o zbawienie innych. Nie bójcie się także ofiarować Bogu wszystkiego, co tworzy was i wasze życie. Nie bójcie się też przyjmować wszystkiego, co Bóg chce wam ofiarować. On pragnie waszego szczęścia, waszej radości, która nie przemija - mówił w homilii bp Stanisław.

Młodzi podczas obu uroczystości wyrażali swoją radość uśmiechem podczas przyjmowania sakramentu.

Stałym elementem uroczystości bierzmowania jest procesja z darami ołtarza. Oprócz tradycyjnych świec, kwiatów, owoców, przyrzeczeń abystynenckich i chlebów pojawiły się także niecodzienne dary. W Piwnicznej-Zdroju młodzi złożyli Pismo Święte i biografię św. Stanisława Kostki, rzeźbę Świętej Rodziny, godło Polski i flagę narodową oraz tom poezji patriotycznej. Przynieśli także gitarę, plecak i śpiewnik „Zielonej duszy” jako „ważne i szalone wyposażenie młodości podczas górskich i życiowych wędrówek we wspólnocie z Chrystusem oraz drugim człowiekiem”. Ewenementem były dzwony V Synodu Diecezji Tarnowskiej oraz „dźwięcznej młodości” jako „znak bycia apostołem Chrystusa i twórczego dojrzewania dla dobra Kościoła oraz osobistej przyszłości”.

Darem ofiarnym dorosłych była taca na rzecz Fundacji Abp. Jerzego Ablewicza, która przez stypendia pomaga w nauce zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

Warto przypomnieć, że bierzmowani otrzymują od biskupa książkę autorstwa ks. Tomasza Lelito „Stare i nowe” jako pamiątkę przyjętego sakramentu.      

« ‹ 1 › »
Bierzmowanie w Piwnicznej-Zdroju

Foto Gość DODANE 11.05.2018

Bierzmowanie w Piwnicznej-Zdroju

​Młodzi z Piwnicznej-Zdroju, Piwnicznej-Kosarzysk, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowa, Głębokiego, Łomnicy-Zdroju otrzymali sakrament bierzmowania z rąk bp. Stanisława Salaterskiego.  
Bierzmowanie w Rytrze

Foto Gość DODANE 11.05.2018

Bierzmowanie w Rytrze

​Bp Stanisław Salaterski bierzmował młodych z parafii Rytro oraz rektoratu w Żegiestowie-Zdroju. Uroczystość odbyła się w kościele parafialnym w Rytrze.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

|

GOSC.PL

publikacja 11.05.2018 10:56

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • BIERZMOWANIE
  • BP STANISŁAW SALATERSKI
  • PIWNICZNA-ZDRÓJ
  • RYTRO

Polecane w subskrypcji

  • Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
    • Kościół
    • Tomasz Rowiński
    Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
  • Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
    • Rozmowa
    • Franciszek Kucharczak
    Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci
  • Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X