GN 3/2021 Archiwum

Dzięki innym poznajemy siebie

Miasto św. Franciszka w pontyfikacie Jana Pawła II było symbolem braterskiej miłości, tolerancji, współpracy. Wszędzie można je budować, choćby w Rajbrocie.

Młodzież z gimnazjum w Rajbrocie drugi rok z rzędu uczestniczy w realizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie programie „Oblicza Dialogu: Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”.

– Program w założeniu uczy tolerancji i szacunku dla kultur, wyznań, ras. Żeby nauczyć się współistnieć, to trzeba tego obcego, innego poznać – tłumaczy ks. Marek Czerwiński, wikariusz w Rajbrocie, który wraz z Mirosławem Koralewskim jest opiekunem grupy gimnazjalistów. Spotykają się raz w tygodniu. Sami opracowują tematy, sami je prezentują: o religii, o obyczajach, o kulturze innych krajów. Zdarzają się wyjścia, wyjazdy, wycieczki. – Niedawno przygotowaliśmy międzykulturowy pokaz mody. Dyrekcja wyraziła zgodę, więc cały dzień po szkole chodziliśmy w sari czy w hidżabie. Dzięki naszej pracy czegoś mogą dowiedzieć się inni – mówi Marcelina Joniec, gimnazjalistka. Marcelina mówi, że Młody Asyż zaspokaja jej ciekawość, potrzebę poznania. Nie tylko obcych. – Także siebie, bo żeby zobaczyć, jak jest u innych, musimy zderzyć to z tym, jak jest u nas. Wtedy widać różnice – dopowiada drugoklasista Dawid Raczek. Czy to komuś do czegokolwiek potrzebne? – I to bardzo! Co prawda nie fascynuję się np. islamem, ale widząc, jak religia kształtuje życie codzienne muzułmanów, myślę, że to my sami jesteśmy dziwni, na przykład spychając religijność w sferę tabu, o którym się nie rozmawia, publicznie nie realizuje – dodaje Karolina Czoch. Dominik Wrzyszcz, który drugi rok uczestniczy w programie, uważa, że efektem poznania innych religii, kultur, jest to, że trudniej przykleić krzywdzącą łatkę. – Odrywamy się od stereotypowego myślenia, na przykład że każdy muzułmanin jest wojujący, a każdy buddysta aniołkiem pokoju. Przede wszystkim każdy jest człowiekiem – uśmiecha się Dominik. A katolik? – Właśnie rozmawiając o innych, dowiadujemy się, jacy sami jesteśmy, choćbyśmy na co dzień takiej refleksji nie podejmowali – dodaje ks. Czerwiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama