Nowy numer 2/2021 Archiwum

Masz słuch i poczucie rytmu? Zostań organistą!

Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie zaprasza w swoje progi wszystkich kochających piękną liturgię i muzykę organową.

Diecezjalne Studium Organistowskie Diecezji Tarnowskiej powstało w 1965 roku z inicjatywy bp. Jerzego Ablewicza i jest ono kontynuacją szkoły organistowskiej założonej w 1888 roku przez księży Stanisława i Franciszka Walczyńskich.

Abp Ablewicz organizację Studium polecił ks. Kazimierzowi Pasionkowi, który był dyrektorem szkoły przez czterdzieści lat (1965 - 2004).

Poprzez swoją działalność dydaktyczno-artystyczną Studium stawia sobie za cel przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanych kadr do podjęcia w przyszłości posługi organisty.

Absolwent Studium otrzymuje dyplom, który jest niezbędnym warunkiem podjęcia funkcji organisty w parafii.

Zajęcia w Studium odbywają się na dwóch „poziomach”: podstawowym (I stopień) i podyplomowym (II stopień).

Poziom podstawowy trwa 4 lata, dla zaczynających od „0” jest dodatkowo rok propedeutyczny.

Wykłady odbywają się w soboty (od października do czerwca) wraz z lekcjami gry na fortepianie i organach.

Poziom podyplomowy trwa dwa lata. Wykłady odbywają się w czwartki w godzinach popołudniowych (od października do czerwca) razem z lekcjami gry na organach.

Zajęcia w Studium prowadzone są w zakresie indywidualnej nauki gry na organach i fortepianie oraz przedmiotów muzycznych (harmonia, kształcenie słuchu, zasady muzyki, praktyka muzyczno-liturgiczna, dyrygowanie, chór, formy muzyczne, chorał gregoriański, liturgika, organoznawstwo, historia muzyki wraz z literaturą, harmonia modalna, kontrapunkt, improwizacja, podstawy instrumentacji oraz śpiewy mszalne i pogrzebowe).

Do Studium przyjmowani są wszyscy kandydaci, którzy w przyszłości chcą pełnić posługę organisty lub już ją pełnią, a nie posiadają żadnego wykształcenia muzycznego do pełnienia tej funkcji.

Warunkiem przyjęcia do Studium jest słuch muzyczny i poczucie rytmu, które sprawdza powołana w tym celu komisja.

Wymagania stawiane w Studium są uwarunkowane i dostosowane do indywidualnych predyspozycji ucznia (dotyczy to lekcji gry na organach i fortepianie).

Od kandydata ubiegającego się o przyjęcie do Studium wymaga się następujące dokumenty: podanie, życiorys, ostatnie świadectwo szkoły ogólnokształcącej, świadectwo wykształcenia muzycznego (jeśli takie posiada), opinia proboszcza o kandydacie, dwie fotografie oraz dyplom Studium Organistowskiego lub innej placówki o tym samym charakterze (dla kandydatów na Podyplomowe Studium Organistowskie).

Egzamin wstępny odbędzie się 22 września 2018 roku (sobota) o 9.00 w Studium Organistowskim w Tarnowie.

Dokumenty należy składać w Diecezjalnym Studium Organistowskim przy ul. Dwernickiego 1, 33-100 Tarnów, tel.14 621-63-11 lub w Wydziale Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie przy ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów, tel. 14 631-73-48, 606-332-134 do 24 czerwca 2018 roku. Dodatkowy termin: do 15 września 2018 roku (w miarę wolnych miejsc) po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama