Dwóch arcybiskupów, trzech biskupów, wicepremier rządu, senatorzy, posłowie, samorządowcy, księża, klerycy, siostry zakonne i świeccy - takiej promocji nie miał jak dotąd chyba żaden album.
Bohaterami albumu są przede wszystkim ludzie święci, Polacy, którzy dają przykład, jak zachować wolność wewnętrzną mimo fizycznego, zewnętrznego zniewolenia. Chodzi tu przede wszystkim o wolność od grzechu, o życie w łasce, które tłumaczy się następnie w postawach, decyzjach, czynach, także w zaangażowaniu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości - mówił o wydawnictwie bp Jeż.
W Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się prezentacja albumu „Ziemia Świętych i Błogosławionych. Relikwie i relikwiarze diecezji tarnowskiej” autorstwa ks. dr. Jana Bartoszka i fotografa Kamila Bańkowskiego.
Przemówienie bp. Andrzeja Jeża
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Gośćmi prezentacji byli biskup tarnowski Andrzej Jeż, abp Henryk Nowacki, abp Edward Nowak, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz, księża, klerycy, siostry zakonne i świeccy diecezjanie.
Na spotkanie przybyli także wicepremier rządu Beata Szydło, senatorzy i posłowie polskiego parlamentu, włodarze miast, gmin i starostw leżących na terenie diecezji tarnowskiej.
Promocję albumu poprzedziła konferencja naukowa.
Wykład Beaty Szydło
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
O polityce społecznej państwa w okresie II i III Rzeczypospolitej mówiła Beata Szydło.
- Polska podzielona przez trzech zaborców zachowała swoją tożsamość dzięki konkretnym osobom, rodzinom i instytucjom, do których należy Kościół. Przez 123 lata to właśnie Kościół troszczył się o Polaków poprzez edukację, działalność charytatywną, społecznikowską. Odrodzone państwo polskie po 1918 roku mogło budować na tym fundamencie swoją politykę społeczną, przede wszystkim wzmacniając rodzinę - mówiła Beata Szydło.
Wykład na temat roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości wygłosił prof. Jan Żaryn.
Prof. Jan Żaryn mówi o roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
- Najpierw trzeba podkreślić, że Kościół w I Rzeczypospolitej miał swój niekwestionowany udział w budowaniu tożsamości państwowej, w zachowaniu ciągłości i dziedzictwa narodowego. W okresie zaborów zachował polskość w ludzkich sercach poprzez rozwijanie pobożności, stapianie w jedno katolicyzmu i polskości, aktywne uczestnictwo w niepodległościowych działaniach i zrywach. Kościół był blisko Polaków. I trzeba, aby tę bliskość zachował także dzisiaj - podkreślał prof. Żaryn.
O świętych ogłoszonych przez Jana Pawła II mówił abp Edward Nowak, były sekretarz Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.
Przedłożenie abp. Nowaka
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Samą publikację przedstawił gościom autor ks. dr Jan Bartoszek. Wydanie albumu, który ukazał się z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wsparli samorządowcy.
- Z okazji 100. rocznicy niepodległości zrodził się pomysł, aby na przykładzie świętych i błogosławionych, zwłaszcza z okresu zaborów, pokazać rolę Kościoła w zmaganiach o niepodległość.
Album jest hołdem złożonym wielu pięknym postaciom, które na co dzień pomijane milczeniem, są godne ukazania, bo bez ich duchowego, społecznego i patriotycznego zaangażowania nie byłoby wolnej, odrodzonej Polski. Jest on również upamiętnieniem przeżywanego jubileuszu w wymiarze diecezjalnym - mówi ks. Jan Bartoszek.
Album o relikwiach i relikwiarzach
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
W wydanie albumu włączyli się prawie wszyscy prezydenci i starostowie z terenu diecezji tarnowskiej. Są to Fryderyk Kapinos - Prezydent Miasta Mielca, Ryszard Nowak - Prezydent Miasta Nowego Sącza, Roman Ciepiela - Prezydent Miasta Tarnowa, Ludwik Węgrzyn - Starosta Powiatu Bocheńskiego, Andrzej Potępa - Starosta Powiatu Brzeskiego, Tadeusz Kwiatkowski - Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Andrzej Reguła - Starosta Powiatu Dębickiego, Karol Górski - Starosta Powiatu Gorlickiego, Zbigniew Tymuła - Starosta Powiatu Mieleckiego, Marek Pławiak - Starosta Powiatu Sądeckiego, Roman Łucarz - Starosta Powiatu Tarnowskiego.
- Niepodległość została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez Polaków, którzy najpierw stali się wewnętrznie wolni, ugruntowani w wierze, a także byli odpowiedzialni za naród. Przykładem ludzi właściwie rozumiejących wolność i zatroskanych o losy Ojczyzny są święci i błogosławieni. Dlatego poprzez kanonizacje i beatyfikacje wielu naszych rodaków, zwłaszcza z okresu zaborów, Jan Paweł II starał się nam pokazywać siłę płynącą z wiary w Chrystusa na konkretnych przykładach - dodaje autor albumu.