Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł ks. Piotr Gajda

W pierwszą sobotę miesiąca, 2 czerwca, o godz. 22 odszedł do Pana śp. ks. Piotr. M. Gajda.

– Ja się urodziłem 12 lat przed II wojną światową, przeżywałem więc ten kataklizm świadomie. Chodziłem na tajne nauczanie, trzy klasy gimnazjum w ten sposób przerobiłem. Włączyłem się w działania Armii Krajowej, nawet zdobyłem skromny stopień kapitana. Później byłem też kapelanem żołnierzy AK. Teraz mam świadomość odchodzenia, odlatywania, nawet się o to modlę, żeby odejść z godnością. Młodym księżom chciałbym powiedzieć, żeby szczęściem każdego z nich był tylko Chrystus – mówił ks. Piotr Gajda dwa lata temu, przeżywając jubileusz 65-lecia kapłaństwa.

Pięć lat wcześniej tak o ks. Gajdzie pisał prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski: „Ksiądz Prałat dał się poznać jako ceniony kanonista, wychowawca młodzieży promujący zwłaszcza wartości patriotyczne, a nade wszystko jako szlachetny kapłan, który w duchu odpowiedzialności głosi i promuje Bożą prawdę”.

– Ks. prałat Piotr Gajda pełnił m.in. funkcję kapelana i sekretarza biskupa Jana Stepy, notariusza Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ojca duchownego w Małym Seminarium, wikariusza parafii katedralnej i rektora kościoła w Błoniu. Ks. prał. Piotr jest mocno związany ze środowiskiem naszego seminarium jako wykładowca liturgiki, homiletyki i prawa kanonicznego. Znaczna część posługi ks. prał. Piotra związana jest z Sądem Diecezjalnym w Tarnowie, którego był oficjałem i sędzią – posługę sędziego pełni nadal. Ksiądz prałat jest także kapelanem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu tarnowskim - przybliżał sylwetkę ks. Piotr Gajdy bp Andrzej Jeż, przewodnicząc w 2016 roku Eucharystii z okazji żelaznego jubileuszu kapłaństwa.

Ks. dr Piotr Mieczysław Gajda urodził się 8 II 1927 w Porąbce Uszewskiej. Przeżył 91 lat.

Msza święta w Bazylice Katedralnej w Tarnowie we wtorek (5 czerwca) o godz. 10.30. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Porąbce Uszewskiej we wtorek (5 czerwca) o godz. 15.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama