Nowy numer 3/2021 Archiwum

Lady, prałat i strażak

Powiat Bocheński wyróżnił tytułem Bene Meritus Halinę Muchę, ks. Jana Nowakowskiego oraz Krzysztofa Kokoszkę.

Kapituła wyróżnienia powiatu bocheńskiego „Bene Meritus” (Dobrze zasłużony) spośród 13 kandydatur postanowiła uhonorować trzy osoby, zaangażowane w życie społeczne, kulturalne i religijne Bocheńszczyzny.

Halina Mucha, przewodnicząca bocheńskiego oddziału Civitas Christiana, została wyróżniona za inicjatywy edukacyjne i wychowawcze.

- Pani Halina jest osobą oddaną społeczeństwu powiatu bocheńskiego, a jej dewizą życiową jest bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Od 30 lat pełni funkcję przewodniczącej Oddziału Bocheńskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, prowadząc wielostronną działalność na rzecz Powiatu Bocheńskiego, przede wszystkim w zakresie podnoszenia wartości duchowych wśród mieszkańców jak również edukacji w wielu dziedzinach wiedzy oraz kultury i sztuki. Pani Halina Mucha za swą aktywną działalność społeczną otrzymała brązowy krzyż z rąk śp. Prezydent RP Lecha Kaczyńskiego, przyznany przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w Krakowie, jak również brązowy i srebrny medal przyznany przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Warszawie. Wyróżniona w konkursie Kobieta Niezwykła Lady D w kategorii Kultura i Sztuka - czytamy w laudacji.

Ks. Jan Nowakowski od 44 lat jest związany z Bochnią. Był wikariuszem w par. św. Mikołaja, a później budowniczym kościoła pw. św. Pawła, gdzie pełni funkcję proboszcza.

- Ksiądz Prałat Jan Nowakowski w swojej pracy duszpasterskiej jest stale otwarty na organizowanie nieprzeciętnych przedsięwzięć religijnych, społecznych czy kulturalnych, co czyni z myślą o swoich parafianach, a także o mieszkańcach Bochni i powiatu bocheńskiego. Współpracuje z wieloma organizacjami i grupami katolickimi działającymi przy parafii, przygotowując różne akcje ewangelizacyjne i społeczne oraz znaczące sympozja, cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu bocheńskiego, a nawet Małopolski. Dzięki staraniom księdza prałata organizowane są koncerty orkiestr i zespołów muzycznych z terenu powiatu. Z jego inicjatywy wybudowano przedszkole parafialne, które służy wielu bocheńskim rodzinom, a na bocheńskim cmentarzu Św. Rozalii powstał pomnik dziecka utraconego. Przy zaangażowaniu księdza proboszcza przy parafii była prowadzona również świetlica profilaktyczno-wychowawcza dla dzieci i młodzieży prowadząca zajęcia i pomoc dla dzieci, obecnie działa klub sportowy Pawełki, skupiający dzieci i młodzież z ubogich rodzin. Wyróżniony tytułem Kapelana Jego Świątobliwości, Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Tarnowie oraz Ambasadorem Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia - podkreślano w laudacji.

Trzecią osobą wyróżnioną tytułem „Bene Meritus” jest strażak Krzysztof Kokoszka.

- Pan Krzysztof to społecznik, strażak, wiceprezes zarządu powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych, były komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, który dał się poznać jako wzorowy dowódca i doskonały organizator. Działacz na rzecz ochrony przeciwpożarowej, współpracy międzynarodowej i ochrony środowiska. Pomysłodawca i inicjator powstania serii książek poświęconych historii straży pożarnej. Pan Krzysztof Kokoszka pełniąc funkcje sekretarza Koła łowieckiego ŁOŚ, jest orędownikiem i uczestnikiem akcji Sprzątanie Świata i Ożywić Pola, podczas których prowadzi wykłady przyrodnicze, szkoląc uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Za swą działalność zawodową został uhonorowany licznymi odznaczeniami strażackimi i państwowymi w tym Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi - wyliczano w uzasadnieniu nagrody.         

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama