Nowy numer 3/2019 Archiwum

Dar na jubileusz przejdź do galerii

Bp Andrzej Jeż konsekrował kościół pw. bł. Karoliny w Tarnowie w 25. rocznicę powstania miejscowej parafii.

Biskup tarnowski przewodniczył uroczystości. Podczas Mszy św. koncelebrowanej przez wielu księży konsekrował kościół parafialny, który otrzymał wezwanie bł. Karoliny.

- Spośród 80 ołtarzy papieskich, na których Jan Paweł II sprawował Eucharystię podczas swoich pielgrzymek do Polski, tylko dwa zostały zbudowane na fundamentach nowych świątyń. Tak było w Lublinie na Czubach i tak jest w Tarnowie. A zatem kościół, który tu powstał, jest wyjątkowy. Mogliśmy 31 lat temu spotkać się wokół jego murów z Janem Paweł II i Karoliną Kózkówną, którą Ojciec Święty wyniósł do chwały błogosławionych. Możemy i dzisiaj doświadczać obecności i wstawiennictwa tych wielkich patronów. Święci nie rywalizują ze sobą, lecz chcą nas prowadzić do Boga i uczą nas, jak uwielbiać Go swoim życiem. Gratuluję wam, drodzy parafianie, że razem z ks. prał. Stanisławem, z determinacją i rozmachem budowaliście ten kościół, który dzisiaj oddajemy Bogu na własność - mówił w homilii bp Jeż.

  Wnętrze kościoła pw. bł. Karoliny
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Biskup tarnowski nadał konsekrowanemu kościołowi tytuł bł. Karoliny. - Niech ta świątynia będzie miejscem uwielbienia Boga i szkołą naśladowania św. Jana Pawła II i bł. Karoliny - podkreślał pasterz diecezji.

Uroczystość odbyła się 10 czerwca, w 31. rocznicę wizyty w tym miejscu Jana Pawła II oraz beatyfikacji Karoliny Kózkówny. 25 lat temu bp Józef Życiński erygował w Tarnowie parafię bł. Karoliny. Tworzenie wspólnoty parafialnej łączyło się z budową nowej świątyni.

Warto podkreślić, że powstający kościół bł. Karoliny był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. - To kościół wypracowany i wymodlony, w którym jako parafia idziemy wspólnie do Boga - mówią uczestnicy uroczystości. Tutaj w 1986 roku odbyły się centralne uroczystości z okazji 200. rocznicy powstania diecezji tarnowskiej. 10 czerwca 1987 roku na zbudowanym już kościele dolnym papież Jan Paweł II spotkał się z ponad milionowym tłumem wiernych, a zwłaszcza z rolnikami. Podczas Mszy św. beatyfikował Karolinę Kózkównę, dziewicę i męczennicę z niedalekiej Wał-Rudy i Zabawy. W czasie spotkania z wiernymi Jan Paweł II nadał tytuł arcybiskupa bp. Jerzemu Ablewiczowi.

W ciągu 25 lat istnienia parafii bł. Karoliny kościół jej poświęcony był miejscem diecezjalnych zgromadzeń i uroczystości. Tysiące ludzi nawiedzały go w czasie choroby i agonii Jana Pawła II, a później podczas żałoby po jego śmierci. W 2015 roku odbyło się tutaj diecezjalne pożegnanie obrazu Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II, które peregrynowały przez dwa lata po parafiach diecezji tarnowskiej.

  Parafianie dziękują za konsekrację kościoła
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
- Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy budowali ten kościół. Dziękuję parafianom, pracownikom kościelnym, parafiom patronackim w diecezji i wspólnotom parafialnym z zagranicy, darczyńcom i sponsorom - mówił ks. prał. Stanisław Dutka, proboszcz parafii.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy