Nowy numer 3/2021 Archiwum

50 lat na Madagaskarze

Ksiądz z Muchówki, kawaler Orderu Narodowego Madagaskaru, uhonorowany przez prezydenta RP.

Ks. Marian Sajdak, postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-malgaskiej współpracy w działalności charytatywnej i społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej,

Ks. Marian Sajdak urodził się 2 stycznia 1943 roku w Nowym Wiśniczu. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1968 roku z rąk ks. kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

W 1970 roku przybył na Madagaskar, gdzie pierwszy rok swojej misji spędził na nauce języka malgaskiego.

Na początku swojego pobytu w Belo wybudował dom dla sióstr i dla księży oraz przebudował kościół parafialny zniszczony przez cyklon.

Ks. Sajdak od początku swojej posługi był również zaangażowany w rozwój szkolnictwa na wyspie. Wybudował budynki szkolne, kilka domów dla najuboższych rodzin oraz zaopatrzył w narzędzia rolnicze mieszkańców wioski Tsarata.

Jubileuszowa Msza św. w kościele w Muchówce   Jubileuszowa Msza św. w kościele w Muchówce
Archiwum parafii
Od 1993 do 2010 roku sprawował funkcję proboszcza w parafii Miandrivazo. Założył kilka nowych wspólnot: w Antsapandrano, w Anivorano i Ampihiaka, w Mandrosohasina, w Masikampy, w Betombana, w Bebako. Ponadto wybudował cztery kamienne kościoły w wioskach Andimaka, Ankiranomena, Dabolava oraz w Andranomaity.

W 1994 roku ks. Sajdak, wraz z pracującym wówczas w parafii ks. H. Kaszubą, rozpoczął budowę Kalwarii Saletyńskiej na górze Tsiafakantra, u której podnóża leży Miandrivazo. Budowa zakończyła się w sierpniu 2003 roku po wyniesieniu na szczyt ostatniej figury MB Saletyńskiej. Oprócz tego u podnóża góry ks. Sajdak rozpoczął budowę przyszłego Centrum Pielgrzymkowego dla diecezji Morondava.

Ks. Marian zapoznał się również z tragiczną sytuacją więźniów osadzonych w miejscowym więzieniu i rozpoczął organizowanie dla nich systematycznej pomocy: wybudował na terenie więzienia ubikacje, prysznice, pomieszczenie do przyrządzania posiłków oraz zbiornik na wodę; wprowadził do zakładu karnego kurs alfabetyzacji, warsztaty prac ręcznych, a także katechizację.

W 2009 roku ks. Marian Sajdak otrzymał od prezydenta Republiki Malgaskiej tytuł kawalera Orderu Narodowego w podziękowaniu za zasługi na polu edukacji na Madagaskarze. Kapłan pracuje na Madagaskarze już 50 lat. W tym czasie wybudował i otworzył 10 szkół podstawowych, trzy gimnazja oraz dwa licea. Ponadto regularnie finansuje edukację szkolną około 60 dzieci.

Obecnie ks. Sajdak pracuje w parafii w Dabolavie. W 2016 roku uzyskał zgodę biskupa Morondava na dalszą rozbudowę planowanego u podnóża góry Tsiafakantra Centrum Pielgrzymkowego dla diecezji Morondava, gdzie ma powstać Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej.

Podczas odpustu ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Sajdak obchodził 50-lecie pracy kapłańskiej. Razem z nim za 25 lat kapłaństwa dziękował ks. proboszcz Paweł Bartula.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama