Nowy numer 2/2021 Archiwum

Najwięcej powołań rodzi się w zakrystii

Przypominamy o modlitewnej inicjatywie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

W WSD w Tarnowie trwa nieustająca modlitwa za parafie i o powołania z każdej z nich. Poniżej publikujemy apel ks. Tomasza Rąpały, ojca duchownego WSD w Tarnowie:

"Modlitwa jest fundamentem życia wiarą, która jest zaufaniem Bogu. Modlitwa jest najpierw prośbą Boga o Boga... Kiedy widzimy Jego żywą obecność w osobistej historii życia, wszystko nabiera sensu. Cel jest wyraźny: wieczność. Trzeba uważać, czuwać, żeby nie dać sobie zasłonić pierwszego celu istnienia, jakim jest bycie z Bogiem na wieki.

Kapłaństwo jest fascynującą drogą, która polega na prowadzeniu wszystkich do źródła. Tym źródłem są słowo Boże i sakramenty.

Kiedyś zapytano Benedykta XVI o kwestię wiary. Mówił, że dziś „wierzyć jest coraz trudniej, bo nie pijemy ze źródła, ale z gotowych naczyń, które są już napełnione”.

Kapłan jest pierwszym „pijącym” ze źródła, pierwszym wierzącym. Wtedy prowadzi innych do źródła.

Arcybiskup Sheen miał rację, kiedy mówił, że miejscem, gdzie najbardziej wzbudza się powołania jest zakrystia... Bo tam młody człowiek widzi kapłana, czy on jest świadkiem Jezusa, którego spotkał, czy tylko urzędnikiem. Jeśli  my kapłani będziemy święci, wtedy będą powołania, bo Bóg powołuje nieustannie.

Problem jest w towarzyszeniu młodym ludziom w ich rozeznawaniu drogi. Dlatego też najbardziej liczy się życie wydarzeniem Dobrej Nowiny - Ewangelii. To życie jest zaproszeniem do dzielenia losu Jezusa Chrystusa w świecie.

Od początku roku akademickiego trwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie codzienna modlitwa za poszczególne parafie naszej diecezji (o powołania z tych wspólnot), które sukcesywnie mają całodzienną adoracje w swojej wspólnocie.

Alumni przygotowali propozycje tekstów adoracji, które są w każdej parafii. Natomiast Was prosimy o pamięć w dniu adoracji, o modlitwę za naszych alumnów i moderatorów seminarium. Ta „wymiana” modlitw będzie przynosiła owoce! Módlmy się żarliwie za siebie wzajemnie; my o powołania z Waszych wspólnot a Wy za nas."

Ks. Tomasz Rąpała, WSD w Tarnowie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama