Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł ks. kan. Adam Plichta

Miał 80 lat. Był emerytowanym proboszczem parafii Siedlce. Pochodził z Cyganowic k. Starego Sącza.

Ksiądz kan. Adam Plichta zmarł 14 czerwca 2018 roku. Mieszkał w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie. Był emerytowanym proboszczem parafii Siedlce.

Urodził się 3 listopada 1937 roku w Starym Sączu jako drugie z kolei, z dziewięciorga dzieci Weroniki (z Bieńków) i Władysława Plichtów. Z satysfakcją wspominał w starosądeckim piśmie parafialnym "Z Grodu Kingi" swoje przylgnięcie do Kościoła, mimo przeszkód i różnych przeciwności. Uważał, że sprawdzianem charakteru i zalążkiem powołania było codzienne piesze przemierzanie sporej odległości z Cyganowic do klasztoru sióstr klarysek i pięcioletnie ministrantowanie w nim.

Po egzaminie dojrzałości, zdawanym w 1955 roku, wstąpił do tarnowskiego seminarium, a po 6 latach przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Karola Pękali 29 czerwca 1961 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Tropie, Kamienica, Marcinkowice, Padew Narodowa i Otfinów. W latach 1975–1980 pełnił urząd rektora kościoła w Żmiącej, w latach 1980–1987 urząd proboszcza parafii Żmiąca, a w latach 1987–1998 urząd proboszcza parafii Siedlce. Następnie zamieszkał na terenie parafii pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu w charakterze rezydenta. Od października 2011 roku mieszkał w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie. W 2016 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

Msza święta w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie w intencji śp. ks. Adama Plichty zostanie odprawiona w poniedziałek (18 czerwca) o 9.00.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się w kościele parafialnym parafii pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu w poniedziałek (18 czerwca) o 14.00, po której ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama