Nowy numer 03/2020 Archiwum

Lista "piosenek zakazanych" podczas udzielania sakramentu małżeństwa?

W diecezji tarnowskiej ma się pojawić lista „piosenek zakazanych” podczas udzielania sakramentu małżeństwa. W specjalnym dokumencie chodzi głównie o ujednolicenie liturgii, podczas której małżonkowie wypowiadają sakramentalne „tak”. Będzie to jeden z efektów prac V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

„Jest postulat przygotowania specjalnej instrukcji, bo obserwujemy wiele nadużyć” – mówi ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej, podsumowując obrady Komisji Głównej.

„Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy. Jest chociażby kwestia pieśni. Trzeba może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii” – wyjaśnia ks. Andrzej Turek.

Jak dodaje ks. Andrzej Dudek, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego jest palącą sprawą wypracowanie obligatoryjnego schematu celebracji sakramentu małżeństwa.

„Księża nierzadko stawiani się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Synod musi wziąć ich w obronę, musi pomóc duszpasterzom, dając im do ręki zbiór stosownych przepisów Kościoła jako koronny argument, że powinno być właśnie tak, a nie jakkolwiek, jak sobie ktoś wymyśli” – dodaje ks. Dudek.

Podczas obrad dyskutowano, że taki schemat powinien zawierać listę „piosenek zakazanych”. „Byłby to czyli zbiór utworów wokalno-instrumentalnych, których pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać w kościele podczas uroczystości zaślubin” – konkluduje liturgista ks. Dudek.

Komisja Główna uchwaliła, iż stosowny dokument pojawi się jako pierwszy owoc sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

„Dni L. Cohena i jego „Hallelujah”, z którego uczyniono ślubny szlagier, choć utwór nie ma nic wspólnego z weselem, w kościołach diecezji tarnowskiej wydają się więc policzone” – podsumował ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Dokument ma także dotyczyć przygotowania do sakramentu małżeństwa i życia rodzinnego a także towarzyszenia małżonkom w ich życiu.

Synod diecezjalny ma potrwać trzy lata. Pierwszy rok obrad, który rozpoczął się w kwietniu poświęcony jest rodzinie.

« 1 »
 • TOMASZL
  22.06.2018 09:15
  Cóż - sami przez lata zrobiliśmy sobie problem. Problem braku zrozumienia istoty i celu muzyki sakralnej. I nie dziwią głoy oburzenia czy niezrozumienia, skoro tych co obecnie szykują się do słubu wychowaliśmy na Barkach czy innych pioseneczkach granych tak chetnie podczas Mszy sw.

  Ten ckliwy infantylizm rodem z przedszkola zabił zresztą nie tylko muzykę sakralną, ale też nurty choćby mszy rokowych.
  No i jeszcze jedno pytanie warto postawić - czym jest dziś ślub kościelny i kto go w kościele bierze.
  doceń 11
 • mezzo
  22.06.2018 10:52
  A nie lepiej byłoby, żeby Kościół zamiast tworzyć "listy piosenek zakazanych" w liturgiach stworzył listę pieśni dopasowanych dla wybranego sakramentu? To co pasuje na chrzest ma się nijak do pieśni pasujących do ślubu czy pogrzebu. Więc kilka takich spisów pieśni pasujących do okoliczności byłby bardzo na miejscu. A i wierni lepiej będą się czuli jak dostaną wybór -" co chcecie to zagramy ale jesteśmy w Świątyni i z sakralnych pieśni mamy to i to". Bo przecież nie od dziś wiadomo, że młodzi organizując ślub wolą mieć wybór a nie zakaz. A i przy chrzcie czy pogrzebie - jednym jest zupełnie obojętne jakie pieśni przygotuje organista a inni mają prośby o taki czy inny utwór. Listy pieśni dostępnych, dopuszczonych do wykonywania podczas liturgii wydają się sensowniejsze niż listy utworów zakazanych.
  doceń 25
 • DO MEZZO
  22.06.2018 19:52
  Taki zbiór jest dawno tylko komu się chce sprawdzić?
  doceń 4
 • Mezzo
  23.06.2018 07:58
  W takim razie tym bardziej nie pojmuję po co tracić czas na tworzenie zakazów. Wydać dekret, że obowiązuje TYLKO ten jeden śpiewnik i z niego korzystamy podczas liturgii. Przecież takich utworów nie nadających się do grania w Świątyni są dziesiątki, jak nie setki. Młodzi raz dwa znajdą sobie obejście zakazów. A tak to sprawa byłaby o wiele prostsza.
  doceń 16

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama