Mszą św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża zainaugurowano tygodniowe świętowanie w sanktuarium maryjnym.
Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do niedzieli 8 lipca. Codziennie będzie można uczestniczyć w Eucharystii, która sprawowana będzie o 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. W niedzielę (1 i 8 lipca) pierwsza Msza św. sprawowana jest już o 5.00.
Każdego dnia, po pierwszej porannej Eucharystii, pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a tuż przed wieczorną Mszą św. - w nieszporach o 18.00, z wyjątkiem wtorku (nabożeństwo do św. Gerarda) i środy (Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy). Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o 8.40 i 10.40, Koronka do Bożego Miłosierdzia o 14.45, modlitwa różańcowa na dróżkach o 16.30 i Droga Krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o 17.15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą "Wieczory Maryjne", czyli koncerty różnego rodzaju orkiestr, chórów i zespołów muzycznych.
Codziennie (od poniedziałku do piątku) od 6.30 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Natomiast w niedzielę do spowiedzi będzie można przystąpić między 5.00 a 19.30.
3 lipca (wtorek) o 15.00 Radio Maryja będzie transmitować Mszę św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza, biskupa seniora archidiecezji częstochowskiej, z udziałem pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.
Z kolei 8 lipca (niedziela), o 11.00 RDN Nowy Sącz transmitować będzie Eucharystię, której przewodniczył będzie abp Henryk Nowacki, nuncjusz apostolski, a pielgrzymować do Matki Bożej będą ludzie pracy, pracujący za granicą, jak również bezrobotni, przedsiębiorcy i pracodawcy.
W czasie odpustu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej będą modlić się m.in. rodziny z małymi dziećmi, osoby konsekrowane, chorzy, członkowie Rodziny Radia Maryja, rolnicy i pszczelarze, leśnicy, samorządowcy, żołnierze, kolejarze, pracownicy służby zdrowia i nauczyciele. Szczegóły wyczytać można na plakacie i w programie odpustu, dostępnym na stronie internetowej sanktuarium, w "Chorągwi Maryi", na tablicy ogłoszeń oraz na ulotkach dostępnych np. na furcie klasztornej.
6 lipca (piątek) o 20.00 rozpocznie się nocne czuwanie. Będzie to kolejne czuwanie dla młodzieży z serii "Droga wewnętrzna", które odbędzie się pod hasłem: "Panie, co mam czynić?". Potrwa ono do 23.00.
Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej wierni będą mogli zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne, w którym będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego. Każdego roku dużą popularnością - nie tylko wśród najmłodszych pielgrzymów - cieszy się ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są również barwne kramy oraz loteria losowa na rzecz dzieci niepełnoprawnych, organizowana przez Stowarzyszenie "Nadzieja".