Dziś wspominamy świętych Świerada (pierwszego kanonizowanego Polaka) i Benedykta. Obaj są patronami diecezji tarnowskiej.
Święty Świerad urodził się w drugiej połowie X wieku w Małopolsce – najprawdopodobniej w Opatowcu koło Wiślicy lub w miejscowości Gołoszyn (dzisiaj Zakliczyn). Znana jest jego pustelnia w Tropiu nad Dunajcem, gdzie razem ze św. Benedyktem prowadził życie pełne trudów i umartwień.
Życie św. Świerada obrosło wieloma legendami. Według jednej z nich Świerad podczas Wielkiego Postu jadł tylko jednego orzecha dziennie i popijał wodę ze źródła. Woda z tego źródła uchodzi za cudowną. Po śmierci, ok. 1034 r., został pochowany w Nitrze w bazylice św. Emmerana. Wtedy też na jego ciele znaleziono od dawna noszoną włosiennicę wykonaną z żelaza. Świerad uznawany jest za jednego z największych ascetów w historii Kościoła. Kult świętego rozwinął się na Węgrzech, Słowacji i w Polsce.
Z kolei św. Benedykt był uczeniem i towarzyszem św. Andrzeja Świerada. Przez całe życie naśladował on i cenił swego mistrza. Jego wzorem też umiłował ascetyczny styl życia.
Benedykt zginął z rąk zbójców, którzy napadli go, licząc, że znajdą u niego pieniądze. Jego ciało wrzucili do wody. Benedyktyni nie mogli odnaleźć zwłok świętego, gdyż nie wiedzieli, gdzie doszło do zbrodni.
Według legendy okoliczni mieszkańcy zauważyli, że przez rok na brzegu rzeki przysiada orzeł. Wówczas opat klasztoru na górze Zabór polecił nurkowi poszukiwania Benedykta, a ten odnalazł ciało, które mimo upływu roku było nietknięte rozkładem. Na miejscu odnalezienia zwłok wystawiono kapliczkę. Stanął tu również kościół pw. św. Benedykta i opactwo jezuickie.
Obaj zostali kanonizowani w 1083 r. przez papieża Grzegorza VII. 13 lipca obchodzimy w Kościele ich liturgiczne wspomnienie.
Odpust w Tropiu rozpocznie w sobotę o godz. 18 Mszą św. w kościele. Centralną uroczystością będzie niedzielna Suma o godz. 11 odprawiona w Pustelni, której będzie przewodniczył biskup Władysław Bobowski, a kazanie wygłosi ks. prałat Józef Wałaszek, proboszcz z Podegrodzia.
W czasie Mszy św. odbywa się modlitwa za pszczelarzy i rolników oraz złożenie darów miodu i dojrzewających kłosów zbóż. Po Mszy św. procesja eucharystyczna do kościoła.