Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pokazali ojców niepodległości przejdź do galerii

Ireneusz Weryński, Karolina Burbano i Wiktoria Jarosz to triumfatorzy Gminnego Konkursu Plastycznego "Twarze Niepodległej", któremu patronowali burmistrz Radomyśla Wielkiego i rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Konkurs był jedną z inicjatyw podjętych przez radomyski Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim (pow. mielecki). Uczestnicy zmagań musieli dostarczyć organizatorom portret jednego z wybitnych polskich polityków i wojskowych, którzy przyczynili się do odrodzenia Polski, po 123 latach niewoli; np. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, gen. Władysława Sikorskiego, gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

- Poprzez ten konkurs chcieliśmy włączyć uzdolnionych artystycznie mieszkańców naszej gminy w upamiętnienie przypadającego w tym roku wielkiego jubileuszu odzyskania wolności przez naszą ojczyznę. Zaproponowaliśmy tematykę mającą na celu popularyzację ojców naszej niepodległości i ich wizerunków, bo o ile większość Polaków wie, jak wyglądali Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, to pewnie zasłużonych wojskowych z czasów wybijania się na niepodległość, np. gen. Józefa Hallera czy gen. Tadeusza Rozwadowskiego, niekoniecznie kojarzą - mówi Krzysztof Babiarz, pomysłodawca i organizator konkursu.

W sumie organizatorzy zebrali ponad 70 prac, które wykonali dorośli, młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół podstawowych. Wyboru laureatów i wyróżnionych dokonała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Edward Kociański - artysta plastyk, sekretarz Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego i Małgorzata Zając-Waga - plastyk z SCK Mielec. Zwycięzcami zostali i główne nagrody w postaci m.in. tabletów zdobyli: Ireneusz Weryński, który nieszablonowo ujął postać marszałka Józefa Piłsudskiego (w kategorii dorosłych), Karolina Burbano za portret Ignacego Jana Paderewskiego (w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) i Wiktoria Jarosz – w kategorii szkół podstawowych. Nagroda specjalna trafiła do Krzysztofa Labaka, który wykonał płaskorzeźby Piłsudskiego i Paderewskiego.

Konkurs wpisał się ogólnopolską kampanię „Dumni z Polski”. Nagrody dla laureatów i wyróżnionych ufundował Burmistrz Radomyśla Wielkiego, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury i Wydawnictwo Rebis.

- Dziękuję, że zechcieliście wziąć udział w konkursie upamiętniającym ten wyjątkowy rok dla naszego kraju. Dziękuję, że chcieliście pokazać swoje umiejętności. Gratuluję zwycięzcom i proszę o przyjęcie nagród w dowód naszego uznania dla waszych talentów - powiedział burmistrz Józef Rybiński wręczając nagrody.

WYNIKI

Dorośli

 • 1. Ireneusz Weryński (Partynia)
 • 2. Piotr Wąż (Dulcza Wielka)
 • 3. Joanna Kusiak (Partynia)
 • Wyróżnienia: Gertruda Kieraś (Radomyśl Wielki), Agnieszka Winiarz (Ruda)
 • Nagroda specjalna: Krzysztof Labak (Zdziarzec)

Gimnazjum

 • 1. Karolina Burbano
 • 2. Wiktoria Guła i Marzena Wilk
 • 3. Aleksandra Kabara, Karolina Sorochman, Karolina Wałęga
 • Wyróżnienia: Magdalena Nowak, Karolina Szymańska, Gabriela Wałęga

Szkoły podstawowe:

 • 1. Wiktoria Jarosz (NSP Dulcza Mała)
 • 2. Wiktoria Kuśnierz (SP Partynia), Sylwia Dykas (SP Zdziarzec)
 • 3. Wiktoria Poparda, Wiktoria Siembab (NSP Dulcza Mała), Artur Pietras (SP Partynia)
 • Wyróżnienia zdobyli: Natalia Bator, Marlena Dobosz i Michał Sadowski (SP Janowiec), Jakub Moskal, Kinga Ujas i Oliwia Rachwalik (NSP Dulcza Mała), Milena Kieraś (SP Radomyśl Wielki), Karolina Żala (SP Partynia)
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama