Nowy numer 3/2021 Archiwum

Unia wyremontuje sanktuarium

Wzgórze klasztorne w Tuchowie zmieni się nie do poznania dzięki unijnemu wsparciu w wysokości prawie 1,9 mln zł.

Już niebawem XVII-wieczna zabytkowa bazylika przejdzie długo oczekiwany remont, ale to nie wszystko. Teraz będzie ona prezentować się jeszcze piękniej także w nocy - dotacja z RPO pozwoli dodatkowo m.in. na wykonanie iluminacji kościoła, wieży oraz najpiękniejszych elementów świątyni.

Tuchowska bazylika to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w Małopolsce. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 nareszcie będzie możliwy tak długo oczekiwany remont nie tylko samego budynku kościoła, ale też jego najbliższego otoczenia. To jednak nie wszystko.

- Teraz zabytkowe obiekty zostaną podświetlone, dzięki czemu będzie można zachwycać się nimi także po zmroku - mówił podczas podpisania umowy gwarantującej przyznanie dofinansowania wicemarszałek Stanisław Sorys i przypomniał, że co roku do Tuchowa przyjeżdżają tysiące pielgrzymów, aby zobaczyć pochodzący z pierwszej połowy XVI w. słynny wizerunek Matki Bożej Tuchowskiej. Zwłaszcza na początku lipca wierni licznie odwiedzają miejscowość, aby wziąć udział w znanym w całej okolicy Wielkim Odpuście.

Wzgórze sannktuaryjne i klasztorne w Tuchowie   Wzgórze sannktuaryjne i klasztorne w Tuchowie
UM Małopolska
Będzie piękniej i bezpieczniej, ponieważ dzięki unijnej dotacji przebudowany zostanie też mur oporowy, otaczający cały kompleks klasztorny. Renowacji zostaną poddane także schody zewnętrzne, które teraz są w bardzo złym stanie technicznym. Zyskają one nawierzchnię antypoślizgową, dzięki czemu dojście do sanktuarium będzie bardziej bezpieczne nawet w zimie.

Całkowita wymiana czeka także nawierzchnię przyklasztornego dziedzińca, która będzie bardziej odporna na pękanie i silne mrozy. Dzięki remontowi wymieniona zostanie też kanalizacja, a budynki zyskają odpowiednią izolację przeciwdeszczową.

Dzięki dofinansowaniu możliwy będzie także remont świetlicy środowiskowej - teraz będą mogli w niej spotykać się zarówno pielgrzymi, jak i mieszkańcy, chociażby podczas zajęć edukacyjnych czy koncertów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama