Nowy numer 3/2019 Archiwum

982. urodziny św. Stanisława

Patron Polski i diecezji tarnowskiej przyszedł na świat 26 lipca 1036 roku w Szczepanowie.

W sanktuarium świętego wspomina się dzisiaj urodziny św. Stanisława. Według tradycji przyszły biskup krakowski i męczennik, przyszedł na świat 26 lipca 1036 roku.

Bogna, matka Stanisława, urodziła go pod dębem niedaleko domu. Po połogu dziecko zostało obmyte w pobliskim źródełku.

Na miejscu urodzin świętego, wokół dębu, została najpierw zbudowana drewniana kaplica. W 1861 roku ówczesny proboszcz szczepanowski ks. Wojciech Bobek zbudował nową, murowaną.

  Dąb - pamiątka urodzin patrona Polski
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
W centrum kaplicy znajduje się pień dębu włączony w nastawę ołtarzową. W obrazie głównym została przedstawiona scena urodzin św. Stanisława.

Za kaplicą znajduje się studnia kryjąca źródło, w którym Bogna obmyła syna po urodzeniu.

Pielgrzymi, którzy przybywali do sanktuarium św. Stanisława, zabierali ze sobą fragmenty dębu oraz wodę ze źródła.

Urodziny św. Stanisława łączą się ze wspomnieniem rodziców Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu w sanktuarium świętego celebrowana jest Msza św. w intencji rodziców i dziadków.

  Uroczystości w 1936 roku
Reprodukcja ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
W 1936 roku odbyły się w Szczepanowie ogólnopolskie uroczystości jubileuszowe z okazji 900. rocznicy urodzin św. Stanisława.

Do Szczepanowie zjechało lub przyszło pieszo kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Mszy św. podczas głównej uroczystości przewodniczył kard. August Hlond, prymas Polski. Z Krakowa z relikwiami św. Stanisława przyjechał kard. Adam Sapieha.

  Napoleon Orda, Kaplica narodzenia św. Stanisława
Reprodukcja ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Codziennie można nawiedzić kaplicę narodzenia św. Stanisława, a także zabrać ze sobą wodę ze źródełka. Warto też pójść do bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM. W południowej kruchcie kościoła długoszowskiego znajduje się romańska kamienna chrzcielnica z XI wieku, która przypomina o drugich narodzinach Stanisława, czyli o jego chrzcie świętym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy