Nowy numer 3/2021 Archiwum

Muzyka nad Pieninami

W Krościenku n. Dunajcem trwa dziewiąta edycja Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum". W kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza odbywają się koncerty, których wspólnym mianownikiem jest muzyka organowa.

- Oprócz niej zabrzmiały w Krościenku po raz pierwszy flet, waltornia oraz muzyka autorska, skomponowana specjalnie na festiwal, a wykonana na instrumentarium elektronicznym. Usłyszymy ponadto solowe kompozycje wokalne, a całość dopełnią dzieła chóralne. Kalejdoskop dźwiękowy tegorocznego festiwalu jest więc jak zawsze bogaty i w tym roku bardziej niż dotychczas międzynarodowy. Wystąpią bowiem artyści z Niemiec, Włoch, Rosji, a także USA - informują organizatorzy

Festiwal rozpoczął się prologiem w starym kościele pw. Wszystkich Świętych przy Rynku w sobotę 21 lipca o godzinie 16.00. Uroczysta inauguracja odbyła się dzień później, w niedzielę 22 lipca o godz. 16.00 w nowym kościele, podczas której teksty poetyckie i prozę „Wolność jest w nas” przedstawił aktor Adam Woronowicz, a towarzyszyły mu improwizacje organowe.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa mistrza akwareli pienińskiej Andrzeja Beliczyńskiego.

Organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenie muzyczne festiwalu, którym będzie występ dwóch znakomitych artystów. Koncert odbędzie się w sobotę 4 sierpnia o godz. 19.00 w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza.

Na organach zagra Bernhard Leonardy, który jest muzycznym liderem niemieckiego regionu Saarland, organistą w głównej świątyni stolicy Kraju Saary - w bazylice St. Johannes w Saarbruecken, dyrygentem tamtejszego chóru, a od kilku lat także dyrektorem jednego z największych europejskich festiwali muzycznych Saarland Festival. Jako wirtuoz organów słynie z brawurowych wykonań własnych transkrypcji organowych dzieł symfonicznych i oratoryjnych oraz z improwizacji, które każdorazowo umieszcza w programach swoich koncertów.

Drugim wykonawcą będzie Jacek Muzyk, który mieszka i zapisuje swoją artystyczną biografię w USA. Jest waltornistą słynnej orkiestry symfonicznej Buffalo Symphony Orchestra, występuje na całym świecie jako solista i prowadzi działalność pedagogiczną.

- Ci dwaj wspaniali, uznani w świcie artyści spotkają się po raz pierwszy w murach krościeńskiego kościoła, aby wspólnie przedstawić program złożony zarówno z oryginalnych dzieł literatury muzycznej, lecz również z transkrypcji oraz improwizacji – dodają organizatorzy.

Wstęp na koncert jest wolny wolny!

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE we współpracy z parafią Wszystkich Świętych w Krościenku n.D., przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Partnerem wydarzenia są Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Krościenko n. Dunajcem, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D. oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Gościny naszym artystom udziela tradycyjnie Pensjonat CrosnaSpa, znajdujący się przy ul. św. Kingi 73d, a foldery programowe rozdają pienińskie góralki ze szkoły podstawowej nr 2 z Krościenka n.D. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska. Festiwal potrwa do 18 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama